Materiały, szczegóły, patenty – czyli życia pod dachem z nylonu część 3

przez Michał Gurgul | Opublikowano 31 sierpnia 2017 13:06

W ostatniej części naszego poradnika opisujemy materiały i elementy z jakich zbudowany jest namiot. Zwracamy również uwagę na istotne szczegóły odróżniające poszczególne modele.

Słońce o poranku motywuje do dalszego działania i szybko osusza tropik (Foter.com)

Niewykluczone, że namiot jest jednym z najbardziej skomplikowanych produktów outdoorowych. Posiada bardzo wiele elementów, materiałów i funkcji. Przed jego zakupem, pomocne może okazać się lepsze zrozumienie budowy i zastosowania tych elementów. Nieraz to te szczegóły są najważniejsze.

Materiały

Tytuł niniejszego poradnika nie miałby sensu gdyby dzisiejsze namioty posiadały nadal tropiki z płótna. Owszem, dalej da się gdzieniegdzie takowe odnaleźć, jednak większość producentów nowoczesnych namiotów stosuje materiały syntetyczne – nylonowe. Zazwyczaj namiot posiada wodoodporny tropik, podłogę z grubego nylonu oraz sypialnię z lekkiego i oddychającego materiału poliestrowego. Niektóre drogie modele posiadają specjalne, ultralekkie materiały takie jak nylon czy polimer impregnowany sylikonem oraz Dyneema.

Tropik

Przede wszystkim musi być nieprzemakalny i dość wytrzymały. Jeśli planujemy częste biwaki w krzakach lub między ostrymi skałami warto wybrać grubszy i trwały materiał. Jeśli częstym celem naszych wędrówek są ciepłe i wilgotne rejony duże znaczeni podczas wyboru namiotu będą miały otwory wentylacyjne w tropiku.

Nawet ciemniejsze kolory namiotów ładnie wychodzą na zdjęciach robionych nocą (Foter.com)

Kolor jest kwestią gustu, ale nie tylko. Żywe kolory ładnie wyglądają na zdjęciach i zapewniają „weselsze” poranki w pochmurne dni, ale też bardziej przyciągają owady i niepożądane oczy np. strażników parkowych. W szarym lub ciemnozielonym namiocie lepiej wtopimy się w otoczenie. Minusem ciemnych kolorów może być jednak szybkie nagrzewanie się wnętrza na słońcu.

Jedna ściana czy dwie?

Większość namiotów jakie znajdziecie w sklepach będą miały dwie ściany. Jedna z nich to nieprzemakalny tropik, a druga – sypialnia z lekkiego materiału. Taka konfiguracja zapewnia odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, izolację i odprowadzanie wilgoci, chroniąc przed porannymi „deszczami” we wnętrzu namiotu.

W niektórych sytuacjach jedna ściana sprawdza się jednak lepiej. Wysoko w górach, w ujemnych temperaturach każda wilgoć zgromadzona na tropiku będzie momentalnie zamarzać. Wtedy namiot tylko z jedną powłoką i odpowiednim systemem wentylacyjnym może zapewnić szybsze odprowadzenie wilgoci na zewnątrz – przed jej skropleniem i zamarznięciem na materiale.

Moskitiera

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn