Iglo czy tipi, czyli typy namiotów – poradnika część 2

przez Michał Gurgul | Opublikowano 07 sierpnia 2017 11:52

Z namiotem trekkingowym dotrzesz w najdalsze zakątki świata – jego waga nie powinna Cię powstrzymać (Foter.com)

Namioty trekkingowe reklamowane są jako namioty 3-sezonowe – duże panele z siateczki posiadają zapinane pokrywy chroniące od zimna, deszczu i wiatru w chłodniejszych warunkach. Dobry namiot tego typu zapewni nam de facto ochronę przez cały rok.

Dla bardziej ekstremalnych turystów oraz posiadaczy grubszych portfeli dostępne są namioty trekkingowe o wadze około 1,5 kg. Oczywiście w tym przypadku – im mniej – tym lepiej.

Namioty górskie

Jeśli w planach mamy podróże z namiotem powyżej lini lasów i kosodrzewiny, niejednokrotnie w warunkach na prawdę zimowych nie pozostaje nam nic innego jak popracować nieco nad kondycją i stanem konta. Namioty górskie są nieco cięższe od trekkingowych i często droższe. Tu liczy się wytrzymałość.

Namiot górski musi sprostać najtrudniejszym warunkom atmosferycznym (Foter.com)

Siły natury wysoko w górach nie pozwalają na kompromisy. Porywiste wichury, gwałtowne opady i zwały śniegu wymagają specjalnej ochrony. Nasze schronienie musi być pewne i niezawodne – czas spędzony w spokoju, we wnętrzu namiotu, to czas odbudowy sił organizmu – będziemy ich potrzebować kolejnego dnia.

W sprzedaży jako 4-sezonowe, namioty te posiadają często dodatkowe słupki, bardziej wytrzymałe materiały oraz patenty zapobiegające dostawaniu się śniegu do wnętrza.

Namioty szybkorozstawialne

To trochę osobna kategoria, jednak warto o niej wspomnieć. Duży rozmiar po złożeniu eliminuje je zupełnie jako namiot używany podczas trekkingu, jednak szybkie i wygodne rozstawianie, może sprawić, że sprawdzi się doskonale jako namiot „samochodowy”. Jego zaletą jest również fakt, że po rozłożeniu sam stoi – nie trzeba koniecznie używać naciągów. Tak jednak jest również w większości namiotów typu „iglo”. To ważna cecha, która umożliwia rozłożenie namiotu na bardzo twardym podłożu. Problem z tego typu namiotem pojawia się gdy pęknie pałąk – bardzo trudno jest go naprawić w polowych warunkach, a bez niego namiot przybiera dość podejrzane i niepożądane kształty.

Ultralekkie schronienia

Oprócz typowych namiotów jest jeszcze kilka możliwości nocowania w dzikim terenie, które mogą zainteresować minimalistów i zwolenników maksymalnej redukcji wagi. Tego typu schronienia nie powinny być raczej Waszym pierwszym zakupem.

Schronienie tego typu to oszczędność wagi dla ekstremistów (Gearjunkie.com)

Płachty, lub peleryny rozkładane na kijach trekkingowych są jedną z opcji. Jest to rozwiązanie niedrogie, bardzo lekkie i nieraz – wielofunkcyjne. Podobną zasadę działania mają namioty piramidowe (przypominające nieco małe tipi), które również nie posiadają podłogi, a do ich rozłożenia wystarczy kij i kilka szpilek. Klasyczne górskie płachty biwakowe, to po prostu duże worki zapewniające ochronę przed czynnikami natury niemal z każdej strony, jednak zazwyczaj para bardzo mocno skrapla się w ich wnętrzu. Czasem do ich lepszego rozłożenia da się wykorzystać linki i elementy terenu.

Inną, ostatnio zyskującą sporą popularność opcją, jest nocleg w hamaku. Oczywiście zastosowanie to jest możliwe prawie wyłącznie w zalesionym terenie, jednak z pewnością ma swój niepowtarzalny klimat. Do dzisiejszych hamaków możliwe jest również dokupienie akcesoriów takich jak moskitiery, płachty przeciwdeszczowe czy puchowe ocieplacze.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn