Iglo czy tipi, czyli typy namiotów – poradnika część 2

przez Michał Gurgul | Opublikowano 07 sierpnia 2017 11:52

W kolejnej części poradnika dla pasjonatów campingu sprawdzamy czy warto kupić tipi. Zastanawiamy się również nad innymi namiotowymi opcjami, a jest ich nie mało – zależą oczywiście od rodzaju aktywności i naszych potrzeb.

Namioty tipi ładnie prezentują się na zdjęciach jednak trudno nosi się je na plecach. Nie mieszczą się też do większości bagażników (Foter.com)

Postawmy sprawę jasno: raczej nie warto. Ale może są jakieś inne rozwiązania? Przyjrzyjmy się raz jeszcze typom namiotów przedstawionym w części pierwszej poradnika na pomocnym schemacie:

W kilku prostych krokach sprawdź jakiego namiotu potrzebujesz (gearjunkie.com, tłum. Michał Gurgul)

Dobrze, udało Ci się zawęzić obszar poszukiwań do określonej kategorii. Co dalej? Zobaczmy czym charakteryzują się poszczególne typy namiotów.

Duży namiot rodzinny

Komfort i wygoda prawie jak w domu. W środku znajduje się nieraz więcej niż jedna sypialnia, duży przedsionek, który pomieści sprzęt obozowy, psy i dzieci. Proste i wysokie ścianki umożliwiają łatwe przemieszczanie się w jego wnętrzu – w dużych modelach można nieraz wyprostować się całkiem.

Duży namiot zapewni wygodny nocleg dla całej rodziny oraz przestrzeń do gotowania i przestronne schronienie podczas gorszej pogody. Jeśli cenisz komfort swojej rodziny, a Twój plecak ma koła i umożliwia przemieszczanie się z dużą prędkością, to namiot dla Ciebie (Independent.co.uk)

Dzisiejsze namioty tego typu wykonane są z tych samych materiałów co namioty trekkingowe czy górskie, co sprawia, że są stosunkowo łatwe w rozbijaniu, jednak ich waga ze względu na gabaryty jest zbyt duża by nosić je dalej niż kilka metrów od bagażnika samochodu.

Namiot kempingowy/campingowy

Gdzieś pomiędzy namiotem trekkingowym, a dużym, rodzinnym pałacem, znajduje się właśnie ten typ. Można byłoby nazwać go „zwyczajnym” namiotem. Nie za duży i nie za mały. Trochę za ciężki by nosić go daleko, albo bardzo wysoko, ale nie tak ciężki by nie dało się go nosić w ogóle. Tego typu namioty są najbardziej popularne. Wybór modeli jest olbrzymi, a ceny przyzwoite. Waga takiego namiotu będzie wahała się w granicach 3 – 4 kg.

To wybór dla tych spośród nas, którzy przemieszczają się głównie samochodem, jednak raz na jakiś czas zapragnął zapuścić się w dzicz. Ciężar takiego namiotu można podzielić między towarzyszy wędrówki: rurki, tropik, sypialnia (fot. Gearjunkie.com)

Namiot trekkingowy

Tu sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Priorytetem jest waga, a nie koniecznie przestrzeń we wnętrzu. Wytrzymałość i łatwość rozkładania, też ma dużo większe znaczenie. Przebywając w trudnych warunkach zaczynamy coraz więcej wymagać od sprzętu. Niestety sprzęt taki ma swoją cenę.

Namioty przeznaczone do trekkingów, czyli takie, które możemy spokojnie nosić w plecaku, ważą około 2, maksymalnie 3 kg. Mniejsze wymiary są tu konieczne, jednak warto zwrócić uwagę na namioty o konstrukcji rurek, która pozwala maksymalnie odsunąć ścianki na zewnątrz zapewniając tym samym największą przestrzeń w środku.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn