Życie pod dachem z nylonu – poradnik dla poszukujących nowego namiotu, część 1

przez Michał Gurgul | Opublikowano 28 lipca 2017 15:37

Krok pierwszy: oceń jak będziesz używać namiotu.

Bądź ze sobą szczery. Przede wszystkim zastanów się, jak daleko musisz go nosić ze sobą. Czy będą to niedalekie wycieczki do lasu czy dłuższe trekkingi w górach. Czy może tylko wystarczy wyciągnąć go z bagażnika Twojego kombi? Waga około 4 kg może być jeszcze ok na weekendową wędrówkę, ale jeśli planujesz wielodniowe trekkingi warto zastanowić się nad lżejszymi opcjami. Zastanów się, w jakich warunkach będziesz nocować. W sezonie letnim i ciepłych warunkach większe znaczenie będzie mieć wentylacja. Pamiętaj, że jeśli nigdy nie spałeś i nie planujesz w najbliższym czasie nocować na śniegu, ekspedycyjny namiot polarny nie jest wyborem koniecznym.

Wybierając namiot bierz pod uwagę jego najczęstsze zastosowanie. Tak naprawdę, jak często będziesz nocować w śniegu? (Foter.com)

Ile osób będzie zazwyczaj nocowało w namiocie? Weź pod uwagę ich gabaryty, a nie tylko informacje podawane przez producentów. Czy w środku będą również duże plecaki? A może dzieci lub pies? Jeśli nie planujesz nosić namiotu na plecach może lepszym wyborem jest namiot 3-osobowy dla dwójki – po prostu, żeby było wygodniej.

Ocena w sklepie: oględziny namiotu.

Jeśli jest taka możliwość, najlepiej rozłóż upatrzony namiot sam. Łatwość rozkładania jest kluczowym czynnikiem. Jeśli namiot rozkłada się trudno i długo, będzie to mocno doskwierać, gdy podczas miesięcznego wyjazdu będziesz musiał robić to codziennie. Namiot trudniej rozkłada się też, gdy jest ciemno, pada, lub nasze palce zgrabiałe są z zimna.

Wejdź do środka. Oceń przestrzeń. Czy leżąc nie dotykasz ścianek, czy długość i szerokość jest odpowiednia – sprawdź, jak szerokie są maty, które będą używane w namiocie. Czy wychodząc w nocy do leśnej toalety nie będziesz zbytnio naruszał spokoju współtowarzyszy? Wyobraź sobie przebieranie się, pakowanie i gotowanie (oczywiście niedozwolone przez producentów, ale warunki czasami zmuszają nas i do tego) – czy będzie to wystarczająco wygodne? A na dłuższą metę?

Sprawdź czy wejście jest dość duże, czy zamki chodzą gładko i czy otwory wentylacyjne są odpowiednie do warunków, w jakich planujesz nocować. Czy wilgoć, nieuchronnie gromadząca się we wnętrzu, będzie kapała czy spływała po ściankach? Pamiętaj, że miejsca musi być na tyle, aby śpiwory wszystkich obozowiczów nie dotykały ścianek namiotu.

Druga z trzech części poradnika, w której przedstawimy poszczególne typy namiotów oraz ich główne zastosowania i charakterystykę, ukaże się już wkrótce.

Michał Gurgul
fot.: Foter.com, Gearjunkie

Poradnik – namioty:

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn