Życie pod dachem z nylonu – poradnik dla poszukujących nowego namiotu, część 1

przez Michał Gurgul | Opublikowano 28 lipca 2017 15:37

Obiektywny poradnik dla osób planujących zakup swojego pierwszego lub drugiego namiotu oraz dla pasjonatów campingu.

Szukałeś kiedyś 5 minut suwaka zamka otwierającego wejście do namiotu po to, by w końcu odnaleźć go po przeciwnej stronie? Nieraz budziłeś się, gdy po twarzy zaczynały spływać ci krople z płachty namiotu? A może nigdy jeszcze nie próbowałeś zgrabiałymi palcami zwinąć oszronionego materiału, który przecież i tak nigdy wcześniej nie mieścił się do swojego pokrowca. Słyszałeś już setki razy przez ścianę namiotu, jak ktoś cicho przeklina pod nosem potykając się w nocy o śledzia lub naciąg Twojego namiotu?

Czy może zastanawiasz się jeszcze jak piękny potrafi być każdy poranek po zakończonej późną nocą wędrówce, gdy przez otwór namiotu po raz pierwszy odkrywasz nowe miejsce, w które dotarłeś? Potrafi. Oczywiście jeśli nie jest to tor motocrossowy lub pobocze alei cmentarnej, którą maszeruje orszak żałobników…

Poranki w namiocie nieraz potrafią zaskoczyć piękną scenerią (Foter.com)

Jeśli te uczucia są Wam bliskie, lub pociąga Was chęć eksploracji dzikich zakątków świata oraz przygoda, jaką niesie ze sobą ten sposób podróżowania i spędzania noclegów, przygotowaliśmy dla Was mały poradnik. Przedstawia on kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę wybierając nowy domek z nylonu. Nie chodzi tu o konkretne nazwy marek i modeli – te ochoczo podpowiedzą Wam sprzedawcy lub blogi sklepów internetowych, na których autorzy podpisują się: „Udanych Zakupów”. Chcielibyśmy raczej, bazując na swoich własnych doświadczeniach w tej kwestii, przedstawić pokrótce rodzaje namiotów oraz elementy, które potrafią ułatwić lub uprzykrzyć życie podczas obozowania na łonie natury.

Na łonie natury poczuć się jak w domu (Foter.com)

Zacznijmy od stwierdzenia, którego nie pochlebiłby żaden blog sklepowy: Najlepszym namiotem jest jego brak. Często sam wyznaję taką zasadę. Przede wszystkim brak ten jest przyjemnie odczuwalny podczas wędrówki. Z pewnością żaden namiot nie jest tak lekki jak jego brak. Jeśli trekking jest długi, pogoda pewna albo plecak dość ciężki od np. sprzętu wspinaczkowego, warto rozważyć pozostawienie namiotu w domu lub samochodzie. Mata, śpiwór i ewentualnie płachta biwakowa, jeśli akurat jest zima lub pada deszcz. Czasem tyle tylko wystarczy. Żaden namiot nie rozkłada się równie szybko.

Jednak nie zawsze chodzi nam tylko o przeżycie. Namiot to nasz dom wśród wzgórz. W lasach i nad jeziorem. Na ośnieżonej grani i pośród piasków pustyni. Na plaży podczas imprezy ze znajomymi oraz podczas samotnej wędrówki przez las tropikalny. Namiot powinien nas chronić przed elementami natury. Przed zimnem, deszczem, śniegiem i wiatrem. Czasem nawet przed słońcem. Ale także przed piaskiem, robalami i innymi, nieraz dużymi zwierzętami.

Nasz dom wśród piękna dzikiej przyrody (Foter.com)

W namiocie czujemy się trochę bezpieczniej bo odgradza nas od świata zewnętrznego, mniej np. boimy się, że ktoś nas okradnie, gdy nocujemy w parku miejskim lub na poboczu ruchliwej drogi, podczas podróży „na stopa”.

Namiot jest więc bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego podróżnika czy turysty górskiego. Nie otwierajcie swoich portfeli zbyt szybko – sprawę dobrze jest porządnie przemyśleć.

Poradnik – Jak wybrać namiot.

Na początek najważniejsze jest określenie, do czego i w jakich warunkach będziemy używać naszego namiotu. W pewnym stopniu może pomóc Wam poniższy rysunek:

Podróżujesz z lamą? Sprawdź w kilku krokach jakiego namiotu potrzebujesz (gearjunkie.com, tłum. Michał Gurgul)

Wybór odpowiedniego typu namiotu

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn