Za nami Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich! – podsumowanie

przez Piotr Turkot | Opublikowano 24 lipca 2017 12:57

W dniach 20-23 lipca odbył się V Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich rozgrywany na Ziemi Kłodzkiej. Siedzibą zawodów jest Lądek-Zdrój, ale bardzo ważnymi miejscami Festiwalu są również: Kudowa Zdrój, Góry Stołowe z Pasterką na czele, Złoty Stok cz Bardo.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2017 (fot. Przemysław Ząbecki / Salomon Suunto)

Ze zgłoszonych i zweryfikowanych prawie 1900 zawodników ostatecznie udział w Festiwalu wzięło prawie 1700 biegaczy. Zawodnicy rywalizowali na 7 trasach. Wszystko zaczęło się w czwartek o 17 30, kiedy to Dyrektor Festiwalu Piotr Hercog wraz Burmistrzem Lądka-Zdroju Romanem Kaczmarczykiem otworzyli oficjalnie imprezę. Chwilę później bo już o godzinie 18 na trasę wyruszyli zawodnicy Biegu 7 Szczytów, a więc najdłuższego festiwalowego biegu. Wystartowało 166 biegaczy, ale na metę dotarło dokładnie 100 zawodników mniej.

Z tym morderczym dystansem najlepiej poradził sobie Łukasz Sagan, dla którego był to już kolejny start na tym dystansie. Łukasz dwa lata temu, zajął miejsca 5-8, kiedy to w grupie 4 biegaczy przekroczył metę w Lądku. W zeszłym roku wygrał B7S wraz z Rafałem Bielawą – zawodnicy ostatnie kilometry pokonali razem i postanowili, że razem dotrą do mety.

Na mecie Bartłomiej Przedwojewski – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2017 (fot. Przemysław Ząbecki / Salomon Suunto)

W tym roku celem Łukasza była walka o zwycięstwo, a z tyłu głowy tliła się myśl o pobiciu rekordu trasy. Udało się i jedno i drugie. Łukasz biegł w czołówce od początku, a ostatecznie objął prowadzenie od 80 km i stale powiększał przewagę nad rywalami. Na mecie pojawił się już w sobotę, dokładnie po 30 godzinach, 20 minutach i 42 sekundach bijąc rekord trasy Pawła Dybka. Na metę w Lądku dotarło też 5 kobiet, a najszybsza z nich była Anna Hoduń, która pokonała trasę w niespełna 42 godziny.

Nie sposób pisać o każdym z dystansów mimo, że każdy z uczestników dawał z siebie wszystko i na pewno zasługuje na wielkie brawa. Na pewno na festiwalu odnotowano kilka ciekawych wyników.

Na dystansie Super Trail 130 km i K-B-L 110 km wygrali kolejno Łukasz Dziądziak i Piotr Jóźwiak, którzy powtórzyli swoje zwycięstwa z przed roku. Wśród Pań wygrały kolejno Ula Podolak oraz Marta Wenta. Co ciekawe obie Panie zajęły 5. miejsca w klasyfikacji Open na wyżej wymienionych dystansach.

Na trasie Ultra Trail – 68 km doszło do małej niespodzianki. Specjalny gość DFBG – przesymatyczny Pau Bartolo, który ma w swoim biegowym CV zwycięstwa w takich biegach jak CCC czy TDS zajął niespodziewanie drugie miejsce przegrywając z Rafałem Klechą. Na 14 pozycji dobiegła Anna Jarosz najlepsza zawodniczka na tym dystansie.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2017 (fot. Przemysław Ząbecki / Salomon Suunto)

W Złotym Maratonie, chyba najmocniej obsadzonym biegu w tegorocznym Festiwalu wśród Panów wygrał Artur Jabłoński, przed Krzysztofem Lisakiem i Pawłem Dybkiem. Klasą dla siebie była Magda Łączak, która wygrała z dużą przewagą nad rywalkami, a w klasyfikacji Open zamknęła pierwszą dziesiątkę.

Magdalena Łączak na mecie – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2017 (fot. Przemysław Ząbecki / Salomon Suunto)

Dystanse Złotego Półmaratonu – 21 km i Trojak Trail – 10 km to biegi, które wielu zawodników stara się połączyć. Harmonogram imprezy pozwala bowiem wystartować zarówno w Złotym Półmaratnie, który jest rozgrywany w sobotę oraz w Trojaku, który zamyka imprezę w niedzielę.

Najlepszym zawodnikiem na obu dystansach okazał się być Bartłomiej Przedwojewski – jeden z gości DFBG. Napisać, że wygrał to mało powiedziane. Bartłomiej pokonał drugiego zawodnika w Półmaratonie o 16 minut bijąc przy tym rekord trasy o 10 minut. W Trojaku również rozprawił się z rekordem trasy, a drugiego na mecie zawodnika wyprzedził o 6 minut.

Bez komentarza… – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2017 (fot. Przemysław Ząbecki / Salomon Suunto)

Wśród Pań dwa zwycięstwa odnotowała Martyna Kantor, która bezapelacyjnie wygrała Złoty Półmaraton. Nieco trudniej było na trasie Trojaka, gdzie Martyna musiała odpierać ataki Natalii Tomasiak.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn