Biegać w górach trzeba umieć. Wywiad z Łukaszem Zdanowskim

przez Administrator | Opublikowano 05 lipca 2017 19:17

Łukasz Zdanowski to jeden z najbardziej obiecujących biegaczy ultra młodego pokolenia. Mieszkający w Zakopanem zawodnik ma zaledwie 27 lat, a już może się pochwalić takimi sukcesami jak: druga lokata podczas 12. edycji Baikal Ice Marathon, czy 2. miejsce podczas Salomon Ultra-Trail Hungary na dystansie 115 km w 2016 roku. W maju tego roku wziął udział w Tenzing Hillary Everest Marathon, podczas którego wywalczył znakomite 4. miejsce! Jak sam mówi, to dopiero początek, bo bieganie po górach kocha jak nic innego, a głowę ciągle pełną ma nowych wyzwań i pomysłów.

Łukasz Zdanowski podczas aklimatyzacji do Tenzing Hillary Everest Marathon (fot. arch. Łukasz Zdanowski)

Wiosną tego roku Łukasz testował najnowsze modele butów z biegowej kolekcji Merrell – Avalaunch Tough Mudder, inspirowane kultowymi zawodami Tough Mudder oraz Agility Peak Flex.

W przerwie między testami Łukasz opowiedział co motywuje go do działania, radzi jak zacząć przygodę z biegami górskimi i czego unikać na szlaku.

Biegi górskie to całe Twoje życie. Jak zaczęła się Twoja przygoda z tym sportem?

Moja przygoda z bieganiem w górach zaczęła się w Bieszczadach od Ultra-Maratonu Bieszczadzkiego. Po tym starcie wiedziałem, że muszę rozwijać się w tym kierunku. Po prostu pokochałem bieganie po górach!

Niedawno wróciłeś z Nepalu, gdzie brałeś udział Tenzing Hillary Everest Marathon, a już szykujesz się do kolejnego wyzwania – biegu biegów, czyli Ultra-Trail du Mont-Blanc.

Oj tak, wyjazd był tak niedawno, a ja już o nim trochę zapomniałem, bo pochłonęła mnie rutyna dnia codziennego i tak jak wspomniałaś, przygotowania do mojego głównego biegu na ultra dystansie w tym roku, czyli jednego z biegów UTMB. Po drodze czeka mnie jeszcze kilka startów, ale na tym celu skupiam teraz głównie swoją uwagę. Tenzing Hillary Everest Marathon na pewno będę wspominał jako moje pierwsze i na pewno nie ostatnie, wysokogórskie doświadczenie z bieganiem. Wiele mnie ono nauczyło. Mimo trudności organizacyjnych i krótkiej aklimatyzacji, udało się osiągnąć bardzo dobry wynik. Myślę, że jeszcze kiedyś wrócę w Himalaje.

Nie masz wrażenia, że biegi trailowe stają się w Polsce coraz popularniejsze? Jak myślisz dlaczego? Jakie są zalety biegów na szlakach?

Oczywiście, zauważam taką tendencję i bardzo się z tego powodu cieszę, to zawsze wpływa na rozwój dyscypliny! Idzie to w tej chwili w bardzo dobrym kierunku. Zalet jest mnóstwo! Przede wszystkim to świetna forma spędzania czasu, forma relaksu dla zestresowanego po pracy ciała i umysłu. Nie jest ważne czy to góry, czy las, każda forma aktywności na świeżym powietrzu przynosi ogromne korzyści. W dzisiejszych czasach ludzie ciągle za czymś gonią, za karierą, pieniędzmi. Trening, to jest czas na wyhamowanie, poukładanie, no a poza tym fajna, motywująca odskocznia od życia codziennego. Zrobienie czegoś dla siebie.

A jakie wyzwania napotkać mogą osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę
z bieganiem?

Wyzwaniem może być czasami samo wyjście na szlak. Zaskoczyć może teren, w którym trzeba się poruszać, jego ukształtowanie, nierówności. Warto na początku takiej przygody poradzić się doświadczonej osoby, która może poprowadzić, doradzić, nie pozwoli na zniechęcenie
i rezygnację w przypadku pojawienia się trudności, pokaże też uroki danego pasma górskiego, ciekawe ścieżki. Rozpoczynając przygodę z bieganiem, warto mieć kogoś takiego obok.

Biegi trailowe to jednak bardzo wymagający sport. Jak więc nie tracić motywacji? Powiedz o tym co Ciebie motywuje w chwilach zwątpienia.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. buty napisał(a):

    Na zdjęciu widać La Sportiva Raptor, a nie Merrel ;)

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn