11 najciekawszych, długodystansowych tras trekkingowych na świecie. Część 2.

przez Michał Gurgul | Opublikowano 16 lipca 2017 18:21

Szlak prowadzi ze wschodu, od granicy francusko – hiszpańskiej na zachód – do najdalszych zakątków Hiszpanii. Podczas tego ultra-trekkingu można przy okazji zwiedzić piękne hiszpańskie miasta takie jak Burgos, León czy Pamplona. Baza noclegowa wzdłuż całości trasy jest dobrze rozwinięta, a wiele miejsc goszczących wędrowców i pielgrzymów zachowało ducha „el Camino”, za sprawą którego trekking ten jest jedyny w swoim rodzaju.

Sama trasa posiada wiele wariantów. Najpopularniejszym z nich jest tzw. Trasa Francuska, której przejście zajmuje około miesiąca. Szlak dostępny jest cały rok, należy jednak brać pod uwagę upały panujące w Hiszpanii w miesiącach letnich.

Długość: 732 km
Orientacyjny czas: 28-35 dni
Najlepszy okres: cały rok

10. The Kerry Way, Irlandia

 

The Kerry Way, Irlandia

Całe południowo-zachodnie wybrzeże Zielonej Wyspy uważane jest za obszar bezludny i dziki. Jednak nawet tam półwysep Inveragh to coś zupełnie wyjątkowego. Z trzech stron obmywa go Ocean Atlantycki, a środek wypełnia niewysoki łańcuch górski Macgillycuddy’s Reeks. Jego najwyższy szczyt Carrauntoohil liczy tylko 1038 metrów, jednak nie oznacza to, że można go lekceważyć.

Góry na Inveragh wyrastają prosto z morza, tak że 1038 m to równocześnie wysokość bezwzględna, liczona od poziomu morza, jak i względna, liczona od podstawy góry czyli niemal poziomu morza. Wąska kamienista ścieżka wiedzie przez te łyse góry zawieszone ponad taflą Atlantyku przez 214 km. Szlak Kerry Way ma charakter pętli otaczającej półwysep. Wędrówkę rozpoczyna się i kończy w niewielkim, typowo irlandzkim miasteczku Killarney. Najlepszy okres do wędrówki to lato.

Długość: 214 km
Orientacyjny czas: 9-12 dni
Najlepszy okres: lato

11. GR20, Korsyka

GR20, Korsyka

180-kilometrowy trawers tej pięknej, śródziemnomorskiej wyspy przebiega przez prawie całą jej długość z północy na południe i uważany jest przez wielu za najcięższy szlak w Europie. Korsykańska nazwa tej wędrówki to Fra li monti czyli ” Poprzez góry” dobrze oddaje naturę tej wędrówki. Trasa wielokrotnie wznosi się i opada w trudnym i nieprzyjaznym, górskim terenie. Różnica przewyższeń jaką pokonuje to około 10 000 metrów. Ostre skały, wysuszona, szorstka roślinność, usypujące się kamienie i długie fragmenty wymagające niemal wspinaczkowych umiejętności – dobre przygotowanie fizyczne i pewność w poruszaniu się w trudnym terenie jest tutaj niezbędna. Wynagrodzeniem wszelkich trudów są jednak niecodzienne widoki turkusowych jezior polodowcowych, potężnych granitowych ścian Aiguilles de Bavella oraz rozciągającej się w dole, poszarpanej linii brzegowej Korsyki.

Nazwa GR 20 pochodzi od francuskiego Grande Randonnée – wielka wycieczka. Jest to sieć szlaków utworzonych na terenie Europy i oznaczonych kolejnymi numerami. Szlak nr 20 jest najtrudniejszym spośród wszystkich GR. Przejście całej trasy zajmuje zazwyczaj 15 dni, a najlepsza pora dla tego wyczynu to późny czerwiec lub wczesny wrzesień. W tym czasie większość schronisk jest otwartych i pogoda nie jest zbyt upalna. Istnieje możliwość nocowania w namiocie nieopodal schronisk, jednak biwakowanie przy samym szlaku jest niedozwolone.

Popularność i renoma GR 20 sprawia niestety, że bywa on zatłoczony i jeśli to możliwe lepiej jest unikać okresu wakacyjnego. Pomiędzy listopadem a majem góry pokryte są śniegiem i szlak staje się niebezpieczny. Poza sezonem nieczynne są też schroniska przez co całe zapasy żywności należy nieść ze sobą. Inne szlaki Korsyki również warte uwagi i atrakcyjne widokowo to Mare e monti (Od morza do gór) i Mare a mare (Od morza do morza).

Długość: 180 km
Orientacyjny czas: 14-16 dni
Najlepszy okres: wiosna-lato

Część pierwsza tego artykułu znajduje się tutaj.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn