11 najciekawszych, długodystansowych tras trekkingowych na świecie. Część 2.

przez Michał Gurgul | Opublikowano 16 lipca 2017 18:21

Torres del Paine, Chile

Niedaleko przed miejscem, w którym płyta kontynentalna Ameryki Południowej znika w głębinie oceanu, natura stworzyła jeden ze swoich cudów – Torres del Paine. Położony w Patagonii łańcuch górski jest jednym z bardziej spektakularnych pomników przyrody. Dzikie i nieprzystępne góry, krystalicznie czyste jeziora, olbrzymie jęzory lodowców i gęste lasy w głębokich dolinach. Tego wszystkiego można doświadczyć wybierając jedną z wielu możliwych tras przecinających obszar Torres del Paine. Najbardziej popularny szlak nosi nazwę W Track. Aby go pokonać trzeba mieć około 5 dni oraz niezłą kondycję.

Trasa prowadzi przez wszystkie najważniejsze punkty, których nie można przegapić: Horns of Paine, jezioro Nordenskjold, dolinę Frances, oraz przepiękne jezioro Grey wraz ze schodzącym do niego lodowcem. Trasa zatacza pętlę, który ostatni fragment, otaczający Lago Grey pokrywa się z pierwszym. Aby uniknąć powtarzania drogi możliwe jest wzbogacenie trasy o dodatkowe 100 kilometrów szlaku Circut. Ta dodatkowa opcja prowadzi obrzeżem parku pomiędzy niespotykanymi, maleńkimi jeziorami polodowcowymi i zapewnia niesamowite widoki na panoramę Torres del Paine.

Najlepsza pogoda jest tutaj w okresie letnich miesięcy pomimo tego, że wiatry wieją wtedy najsilniej. Jednak wybierając się do Chile wiosną lub jesienią unikniemy tłumów, które potrafią już pojawić się nieraz na popularnym W Track. Przejście trasy możliwe jest zimą wymaga jednak większego doświadczenia i bardzo dobrego przygotowania. Można również skorzystać z pomocy firm organizujących trekkingi w Patagonii. Coraz częściej pojawiają się takie oferty również na zimę.

Długość: 100 km
Orientacyjny czas: 5 dni
Najlepszy okres: wiosna, lato

8. The Alta Via 1, Włochy

 

The Alta Via 1, Włochy

We włoskich Dolomitach jest wiele tzw. wysokich szlaków (Dolomite High Route), jednak przez wielu ten uważany jest za klasyk, pomimo niewielkich trudności technicznych. 150 km łączących Lago di Brajes z Belluno przebiega wśród złocistych szczytów i turni wschodnich Dolomitów, ponad szerokimi dolinami wypełnionymi zielenią i pod niebem, które ma szansę pozostać niebieskie przez tydzień. Oczywiście jeśli dobrze zaplanujemy termin wyjazdu i będziemy mieć trochę szczęścia.

Dodatkowych emocji na trasie dostarczają odcinki ubezpieczone liną stalową – via ferraty. Najtrudniejszy odcinek czyli zejście z Schiara można obejść, co sprawia, że szlak ten jest dostępny nawet dla mniej zaawansowanych wędrowców. Cały trekking trwa zazwyczaj 10 -15 dni, po około 7 godzin marszu dziennie z podejściami i zejściami pokonującymi około 800 metrów w pionie.

Noclegi w równo rozłożonych na trasie włoskich refugio może nie są zbyt tanie, ale z pewnością stanowią dodatkową atrakcję na takiej wyprawie. Pokonanie trasy w warunkach letnich możliwe jest w okresie od lipca do września.

Długość: 150 km
Orientacyjny czas: 10-15 dni
Najlepszy okres: lipiec-wrzesień

9. Camino de Santiago, Hiszpania

 

Camino de Santiago, Hiszpania

Droga Santiago. Oczywiście Santiago de Compostela – nie mogłoby jej zabraknąć w tym zestawieniu. Chyba najbardziej znana trasa piesza w Europie. Setki tysięcy ludzi przemierzają ten liczący 732,5 kilometra szlak (lub jego fragmenty) każdego roku. Co ciekawe, ruch na tej trasie był jeszcze większy w średniowieczu. To oczywiście za sprawą pielgrzymów, ponieważ Camino de Santiago powstała jako trasa pielgrzymek do kaplicy Św. Jakuba. Dzisiaj wiele osób pokonuje tą drogę dla samej przyjemności, dla szansy bliższego poznania pejzaży, które stały się inspiracją dla Ernesta Hemingway ’a.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn