#K2dlaPolaków – wciąż trwa zbiórka na letnią wyprawę polskich himalaistów na K2

przez Administrator | Opublikowano 07 czerwca 2017 15:36

Wczoraj o swoich planach związanych z K2 poinformował Andrzej Bargiel, a my przypominamy, że trwa zbiórka na letnią wyprawę na K2 (8611 m n.p.m.), która odbędzie się w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera 2016-2020.

Start wyprawy pod hasłem „K2 dla Polaków” zaplanowany jest w tym samym dniu co Andrzeja Bargiela, czyli na 20 czerwca. Ekspedycja ma przygotować himalaistów do zimowej wyprawy – drugi co do wysokości szczyt świata wciąż jeszcze nie został zdobyty zimą.

Trasa wyprawy

Podczas letniej wyprawy na K2 ekipa polskich himalaistów będzie wspinać się południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, która nazywana jest też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski, a Żebrem Abruzzi – którym polscy himalaiści próbowali wchodzić w 2016 roku – i łączy się z Żebrem Abruzzi na Ramieniu między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką. Baza, z której ruszą himalaiści jest położona na wysokości 5150 m. Stąd droga prowadzi przez obóz 1 (5900 m n.p.m.), obóz 2 (6350 m n.p.m.) i obóz 3 (7000 m n.p.m.), aż do obozu IV, który został zaplanowany na tzw. Ramieniu (8000 m n.p.m.). Stąd nastąpi ostateczny atak na szczyt.

Członkowie wyprawy

Letnia wyprawa na K2 realizowana będzie pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Himalaiści, którzy wezmą udział w letniej ekspedycji są członkami kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu na rok 2017. Kto spróbuje swoich sił w zdobyciu K2?

Jerzy Natkański – członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa, zdobył Gasherbrum II (1997 r.) oraz Broad Peak (2007 r.). Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie, m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat (kierowanej przez Andrzeja Zawadę), zimowej na Makalu (2000/2001) i zimowej Netia-K2 (2002/2003). Razem z Dariuszem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m n.p.m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013), Broad Peak Middle (2014) i na K2 drogą Abruzzi (2016).

Janusz Gołąb – Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1985 roku. Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu, jak np. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Na jego koncie nie brakuje też ekstremalnych wspinaczek na Alasce i Grenlandii. Zwieńczeniem alpejskich sukcesów Janusza Gołębia było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. W 2012 roku – w duecie z Adamem Bieleckim – dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I, a latem 2014 roku – wspólnie z Marcinem Kaczkanem – zdobył K2.

Jarosław Botor – Klub Wysokogórski Gliwice. Organizator kilkunastu wypraw w Andy, Góry Alaski i Kaukazu oraz Himalaje. Wszedł m.in. na Ama Dablam (solo w st. alpejskim / 3 dni), Mt. McKinley, Alpamayo (Diretissimą Francuską), Pisco, 3x Aconcagua, Ojos del Salado, Matterhorn, Dente del Gigante, Piz Badile drogą Cassina, Artensoraju w 2015 roku. Uczestnik wyprawy unifikacyjnej PHZ PZA na K2 w 2016 roku. Ratownik medyczny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Starszy ratownik GOPR. Mieszka w Zabrzu, prowadzi Agencję Eventową More Then Explore. K.S. Globtroter Zabrze.

Krzysztof Wranicz – Klub Wysokogórski Zakopane. Lekarz TOPR. Wspinał się w Alpach, Andach, górach Nowej Zelandii, w Ladakhu i Kashmirze. Uczestnik, jako płetwonurek i lekarz, wyprawy nurkowej w kraterze Nevado Tres Cruces (5906m) w Andach w 2014 roku. Podczas letniej wyprawy na K2 latem 2017 roku będzie pełnił funkcję lekarza.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn