Wieści z gór najwyższych. Sukcesy, odwroty i tragedie

przez Administrator | Opublikowano 22 maja 2017 13:29

Okno pogodowe w minionych dniach na Mount Evereście sprawiło, że wielu himalaistów wyruszyło na szczyt. Niestety dla trzech z nich skończyło się to tragicznie.

Mroczne statystki 

Jak informuje portal wspinanie.pl, w tym roku pozwolenia na zdobywanie Mount Everestu otrzymało blisko 400 osób. Kolejne 100 wspina się Lhotse. Oznacza to, że na drodze normalnej od strony Nepalu działa, wraz ze wspierającymi Szerpami, ponad 700 osób, zaś kolejne kilkaset wspinaczy wspina się na Mount Everest od strony Tybetu.

I choć Everest, ze względu na pełne zaporęczowanie drogi i zabezpieczenie wspinaczy przez Szerpów jest statystycznie najbezpieczniejszym ośmiotysięcznikiem (liczba wejść szczytowych do liczby zgonów), to duże liczby przekładają się niestety na dużą liczbę zgonów wspinaczy pragnących zdobyć Mount Everest. Według Alana Arnette liczba ta wynosi ok. 3,7 proc. próbujących zdobyć szczyt, czyli ok. 6 zgonów rocznie – pisze Wojciech Słowakiewicz na wspinanie.pl.

W tym roku pod Everestem zginęli już Ueli Steck i Min Bahadur Sherchan. Do tych tragicznych informacji trzeba dołączyć najnowsze – na południowej stronie zginął Roland Yearwood, 50-latek z USA, 50-letni Słowak Vladimir Strba, zaś od strony północnej – 54-letni Australijczyk Francesco Enrico Marchetti. Dodatkowo trwają poszukiwania Ravi Kumara z Indii. Czyli w tym roku na najwyższej górze na Ziemi zginęło już 5 osób.

Pierwszy polski trawers góry

Tegoroczny Everest to jednak także sukcesy – Janusz Adamski wszedł od północy na Mount Everest bez użycia dodatkowego tlenu z butli i bez pomocy Szerpów. Dodatkowo, jako 15 człowiek w historii i pierwszy Polak zszedł z najwyższej góry Ziemi na stronę nepalską, dokonując tym samym trawersu góry. Akcję górską Janusza zabezpieczał i koordynował z bazy Andrzej Ziółkowski.

Na stronie wyprawy ukazała się 21 maja informacja:

Dziś nad ranem czasu nepalskiego Janusz zdobył Mt. Everest od strony północnej, a następnie zszedł na stronę południową dokonując pierwszego polskiego i piętnastego światowego trawersu góry. W tej chwili Janusz znajduje się już bezpiecznie w obozie 3 po stronie nepalskiej.
Jutro wieczorem nastąpi przejęcie Janusza na poziomie BC przez Andrzeja Ziółkowskiego i próba przebicia się do Kathmandu.

Janusz Adamski

45-letni Janusz Adamski jest trzecim Polakiem, który zdobył „Koronę Ziemi”. Uczestnik m.in. wyprawy „Falvit Everest 2006”, podczas której największy w historii polski zespół, w tym Martyna Wojciechowska i Janusz Adamski, zdobył szczyt od strony południowej. Jako jeden z nielicznych dwa razy ukończył „Selekcję Żołnierza Polskiego”, grę wzorowaną na testach rekrutacyjnych do SAS i Grom. Ukończył także m.in. górski bieg Ultra-Trail du Mont-Blanc.

Sukcesy i odwroty Polaków

O najnowszych wieściach z gór najwyższych pisze na swoim profilu Monika Witkowska. 22 maja poinformowała:

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn