Piotr Hercog, Robert Celiński i Łukasz Zdanowski przygotowują się do Tenzing Hillary Everest Marathon

przez Administrator | Opublikowano 23 maja 2017 13:41

W najbliższy poniedziałek, 29 maja, odbędzie się Tenzing Hillary Everest Marathon. Jednym z faworytów biegu jest Piotr Hercog (Salomon Suunto Team), który obecnie przygotowuje się do tego wyzwania. Po raz piąty swoich sił spróbuje także Robert Celiński. Na trasie tego wymagającego maratonu zobaczymy również Łukasza Zdanowskiego

Na swoim fanpage na Facebooku Piotr Hercog pokazuje kolejne etapy treningów:

18 maja 2017: Kolejny dzień przygotowań – to już chyba 14 Treningi coraz wyżej i zabawa coraz większa

(Źródło: Piotr Hercog – Salomon Suunto Team)

20 maja 2017: Dzisiejsze zabawy biegowe pod Ice Fall w Everest Base Camp 5365 m. Start opanowany. Jeszcze tylko 41 lub 61 km :)

(fot. Kasia Biernacka)

21 maja 2017: Jak na niedzielę przystało – wyszło dłuższe rozbieganie: Gorak Shep (5180 m) – Namcze Bazar (3500 m) – 31 km, 3:58. Trochę ramiona bolą, bo plecak 7-8 kg. Za tydzień tempo powinno być trochę lepsze  A teraz na jakiś dobry przysmak – należy się

W wywiadzie dla Outdoor Magazynu Piotr Hercog przyznał, że Tenzing Hillary Everest Marathon jest dla niego najważniejszym startem w tym sezonie. Podporządkował mu nawet start w Ultra Fiord w Patagonii, gdzie także rozpoczął aklimatyzację pod zmagania pod Everestem. Jak się okazało nie wypłynęło to znacznie na wynik – Piotr Hercog zwyciężył patagoński wyścig na 100 mil.

Co ciekawe zwycięzcą Tenzing Hillary Everest Marathon jeszcze nigdy nie był ktoś spoza Nepalu.

Bieg ten obstawiają głównie rdzenni mieszkańcy, wybiegani sportowcy, którzy mają naturalną aklimatyzację. Na podium są Nepalczycy, którzy służą w armii nepalskiej. Będzie to więc trudne wyzwanie. Uczę się też gdzie znaleźć kompromis pomiędzy sportowym wytrenowaniem a aklimatyzacją. W tym będzie tkwił diabeł, czy znalazłem odpowiednią równowagę – mówił Piotr dla Outdoor Magazynu.

Piotr Hercog aklimatyzuje się w Himalajach już ponad dwa tygodnie, w tym czasie także poznaje trasę biegu i planuje strategię. W rozmowie z nami wahała się także co do ostatecznego wyboru dystansu w ramach Tenzing Hillary Everest Marathon:

Są tam trzy dystanse: półmaraton, klasyczny maraton i 60-kilometrowy bieg ultra. Lepiej czuję się na dłuższych dystansach, jednak decyzję podejmę na miejscu. Bieg ultra to ta sama trasa co maraton, ale w dwóch-trzecich robi się dodatkowy odcinek.

Tenzing Hillary Everest Marathon organizowany jest od 2003 roku, w rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary’ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya. Himalaiści stanęli na szczycie najwyższej góry świata właśnie 29 maja 1953 roku.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn