Za nami biegowy weekend w Szczawnicy

przez Administrator | Opublikowano 24 kwietnia 2017 11:34

W Szczawnicy w miniony weekend miało miejsce wielkie święto górskiego biegania. W ramach imprezy „Biegi w Szczawnicy” 22 kwietnia odbyły się zawody na czterech dystansach: Hard Rolling – 5.7 km, Chyża Durbaszka – 19.9 km, Wielka Prehyba – 43.3 oraz Niepokorny Mnich – 64 km.

Warunki były trudne ze względu na głęboki śnieg na trasie. Z tego względu została skrócona trasa biegu Niepokorny Mnich do 64 kilometrów (z oryginalnych 96 kilometrów).

Rzut okiem na trasę dzień przed zawodami (fot. Biegi w Szczawnicy)

Hard Rolling

Jest to bieg anglosaski na dystansie 6 km o dodatnim przewyższeniu wynoszącym 350 m. Trasa startuje z promenady nad Grajcarkiem i prowadzi w stronę stoku narciarskiego, popularnej „dwójki”. Dwójką pod górę aż do Szafranówki i dalej w dół niebieskim szlakiem aż do rozwidlenia z drogą wchodzącą z prawej strony. Droga od pewnego momentu staje się wąwozem i wyprowadza zawodników z powrotem na promenadę, gdzie znajduje się meta.

• Dystans: 5.7 km
  • Przewyższenie: +350 m/-350 m
  • Limit uczestników: 300
  • Limit czasu: 3 h

W tegorocznych zawodach zwyciężył Andrzej Beniowski z czasem 00:29:23. Drugi był Michał Kożuch z czasem 00:30:25. Trzeci na metę wbiegł Dariusz Listopad z czasem 00:31:29. Wśród kobiet najszybsza była Kinga Pachura z czasem 00:37:33. Drugie miejsce na podium zajęła Martyna Warda z czasem 00:41:32, zaś trzecie Anna Wszołek z czasem 00:43:00.

Chyża Durbaszka

Trasa biegu prowadzi przez Rezerwat przyrody Biała Woda, ścieżką wzdłuż potoku mijając po drodze górujące nad doliną skały wapienne i bloki skalne. Żółtym szlakiem wybiegamy na grań na przełęczy Rozdziele. Stąd poruszamy się dalej szlakiem niebieskim (tak samo jak Wielka Prehyba). Szlak prowadzi granią Małych Pienin, z której roztaczają się piękne widoki na Beskid Sądecki, Słowację, a przy dobrej widoczności również na Tatry. Na 12 kilometrze zbiegamy na chwilę ze szlaku do schroniska pod Durbaszką (punkt żywieniowy) i za chwilę wracamy znowu na grań, którą poruszamy się aż do Szafranówki. Kilkaset metrów za Szafranówką skręcamy ze szlaku niebieskiego w prawo i niewielkim wąwozem zbiegamy do deptaka nad Grajcarkiem.

• Dystans: 19.9 km
  • Przewyższenie: +820/-970
  • Limit uczestników: 300 osób
  • Limit czasu: 5 godzin

Zwycięzcą tego biegu został Dariusz Marek z czasem 01:36:34. Drugie miejsce zajął Krzysztof Dołęgowski z czasem 01:40:18, zaś trzecie Artur Baran z czasem 01:41:00. Wśród kobiet zwyciężyła Martyna Kantor z czasem 01:54:12, druga była Justyna Grzywaczewska z czasem 02:03:37, zaś trzecia Monika Mosiołek z czasem 02:05:53.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>