Ocun Testing Tour 2016/2017 – wyniki testu

przez Administrator | Opublikowano 16 marca 2017 18:57

Ocun Testing Tour nabiera rozmachu! W zakończonej niedawno edycji wzięła udział rekordowa ilość obiektów. Od 13 grudnia do 9 lutego na 15 ściankach, położonych od Krakowa po Poznań i od Gdańska po Bielsko-Białą, wspinacze mieli możliwość przetestowania 8 modeli wspinaczkowych butów ze znaczkiem Ocun. Które okazały się najlepsze? Oto wyniki!

Formuła OTT, czyli testowanie i dzielenie się uwagami

Eventy organizowane przez czeskiego producenta już na dobre wpisały się do kalendarza imprez wspinaczkowych. Ich formuła jest prosta i dobrze opisuje ją hasło „powspinaj się, przetestuj, wyraź swoją opinię”. Mimo iż spotkania odbywają się w środku tygodnia, nie brakuje osób chcących na własnej skórze przekonać się o możliwościach prezentowanych modeli. Co ciekawe, podczas ostatniego Ocun Testin Tour niektóre z butów można było zobaczyć jeszcze przed sklepową premierą!

Dla każdego coś dobrego

W trakcie ostatniej edycji testowi poddane zostały buty: Ocun Diamond, Ocun Ozone QC, Ocun Oxi S, Ocun Strike LU oraz – absolutne nowości – Ocun Oxi LU, Ocun Oxi QC, Ocun Oxi Lady, Ocun Cora. Który model najbardziej przekonał do siebie wspinaczy? Zdania –  jak zwykle – były podzielone i w dużej mierze zależały od doświadczenia uczestników OTT, a co za tym idzie wymagań, jakie stawiali testowanemu obuwiu.

Podczas OTT zawsze wiele się dzieje

  • Wybór doświadczonych

Największe zainteresowanie budziły wersje Ocun Ozone QC i Ocun Oxi QC. Te modele ocenione zostały też przez największą liczbę osób, które postanowiły podzielić się swoją opinią, wypełniając ankietę. Po wymienione buty sięgali przede wszystkim łojanci posiadający większe doświadczenie, którzy doskonale wiedzieli, czego chcą, znali specyfikację testowanego obuwia, ale chcieli sprawdzić, jak przekłada się ona na wspinaczkową praktykę.

Zupełnie inaczej mierzy się buty w sklepie, niż na ściance – przekonuje Maciek ze sztabu organizującego imprezę. – Chodzi o to, że tutaj jest możliwość wypróbowania ich w warunkach “bojowych”, jeszcze zanim dokona się zakupu. Zdarzały się też osoby nieco bardziej dociekliwe. – Jedna pani przyniosła ze sobą swoje własne buty, jeszcze ze znaczkiem Rock Pillars, po to tylko, by sprawdzić, czy coś się zmieniło po zmianie nazwy na Ocun – dodaje.

  • Poszukiwania początkujących

Inną, również liczną grupą, byli wspinaczkowi nowicjusze, nierzadko stojący przed wyborem swoich pierwszych butów. W tej kategorii dostrzec można było również juniorów. – Numeracja butów, które przywieźliśmy ze sobą, zaczynała się od 35. Nasze eventy odwiedzały też osoby bardzo młode, które sprzęt testowały samodzielnie, ale potrzebowały pomocy rodziców przy… wypełnieniu ankiety – śmieje się Maciek.

Jak już wspominaliśmy, każdy z uczestników akcji był, bowiem, proszony o podzielenie się opinią na temat testowanego obuwia. Informacje z ankiet mają dla czeskiej firmy bardzo ważne znaczenie w kontekście projektowania nowych modeli. W tym roku do centrali Ocun trafią dane z około 800 ankiet wypełnionych przez polskich miłośników wspinaczki. Właśnie tyle osób zdecydowało się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Trzeba jednak zaznaczyć, że uczestników imprezy było więcej.

  • Dylematy pań

Producenta na pewno zainteresują też odpowiedzi zaznaczane przez panie, których ulubioną “dyscypliną” było porównywanie najnowszych wersji: Ocun OXI Lady i Ocun Cora. Wybór pomiędzy dwiema parami butów zaprojektowanych z myślą o kobietach, już sam w sobie nie był łatwy. Do tego uczestniczki testu kuszone były przez pozostałe, równie atrakcyjne, modele.

Wyniki OTT 2016/17

Testerzy w dużej mierze należeli do wymienionych wyżej grup, co miało wpływ zarówno na przebieg poszukiwań, jak i wystawiane opinie (spostrzeżenia zawodowców często w istotny sposób różniły się od spostrzeżeń ściankowych nowicjuszy). Ocenie uczestników OTT podlegało 8 cech, określanych jako: czucie stopni, tarcie, krawądki, dziurki, haczenie pięty, podhaczanie, jakość wykonania i design. Noty mieściły się w “szkolnej” skali: 1 – 5. Zwycięstwo przypadło w udziale butom o najwyższej średniej ocen cząstkowych. Dodatkowo przyznane zostały także dwa wyróżnienia.

  • Ocun Ozone QC (zwycięzca testu, wybór zaawansowanych wspinaczy)

Model Ozone QC od lat cieszy się uznaniem łojantów mierzących się z najbardziej wymagającymi drogami i doceniany był także podczas wcześniejszych edycji OTT. Nic więc dziwnego, że ta wersja zaawansowanych butów wspinaczkowych od początku stawiana była w gronie faworytów do zwycięstwa w teście.

Sukces Ocun Ozone QC nie jest na pewno niespodzianką. Do tego modelu  przymierzało się najwięcej uczestników testów, bo ponad 30 % (chociaż w tej kategorii “deptały im po piętach” buty Ocun Oxi QC – testowane przez ponad 28% uczestników). Tylko w jednej, spośród 8 kategorii, otrzymały one ocenę poniżej 4. Testującym najbardziej do gustu  przypadło zachowanie butów na krawądkach (średnia 4,7) oraz haczenie pięty (średnia 4,5). Wysoko ocenione zostały też: czucie stopni i jakość wykonania.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn