Przeżyć dzień jak tygrys (John Porter)

przez Administrator | Opublikowano 06 grudnia 2016 14:20

Ukazała się książka „Przeżyć dzień jak tygrys”, portret jednego z wybitniejszych brytyjskich alpinistów, Alexa MacIntyre’a, który żył zgodnie z zasadą „Lepiej przeżyć jeden dzień jak tygrys niż sto dni jak owca”.

Przeżyć dzień jak tygrys (John Porter)

Przeżyć dzień jak tygrys (John Porter)

McIntyre był orędownikiem i prekursorem szybkiego, alpejskiego stylu wspinania, stylu obecnie nazywanego light&fast. Był partnerem wspinaczkowym m.in. Wojtka Kurtyki (Kohe Bandaka – 1977, Changabang – 1978, Dhaulagiri – 1980). Zginął na Annapurnie w 1982 roku.

Autorem „Przeżyć dzień jak tygrys” jest John Porter, przyjaciel i partner wspinaczkowy McIntyre’a. Opowiada o jego wspinaniu, o chwilach wspaniałych i tragicznych, maluje niezapomniany portret olśniewającego, kontrowersyjnego i żywiołowego człowieka, który stał się legendą.

Dla polskiego czytelnika interesujące będą zwłaszcza opisy wspólnych wypraw w Hindukusz i Himalaje z Polakami, m.in. z Andrzejem Zawadą i Wojtkiem Kurtyką.

Książka zdobyła Grand Prix w 2014 roku w Banff w konkursie na najlepszą książkę górską roku. Jej wydanie polskie ma bogatą szatę graficzną. Zamieszczono ponad 120 archiwalnych zdjęć ze zbiorów autora.

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn