Tablica Olka Ostrowskiego pod Osterwą

przez Administrator | Opublikowano 14 listopada 2016 11:55

11 listopada z inicjatywy Sekcji Narciarstwa Wysokogórskiego KW Kraków została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Olka Ostrowskiego, który zaginął 25 lipca 2015 roku w Karakorum zjeżdżając z Gasherbruma II. Tablica została umiejscowiona w Tatrach Słowackich na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą przy Popradzkim Stawie.

Msza na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą

Msza na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą

Tablica poświęcona Olkowi Ostrowskiemu na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą

Tablica poświęcona Olkowi Ostrowskiemu na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą

Olek Ostrowski miał 27 lat. Pochodził z Wetliny (Bieszczady), ratownik GOPR, instruktor narciarstwa, członek KW Kraków. W 2012 roku samotnie zjechał północną ścianą Piku Lenina(7134 m), dwa lata później jako pierwszy Polak zjechał na nartach południowo-wschodnią ścianą Kazbeku (5047 m).

Olek Ostrowski (fot Piotr Śnigórski)

Olek Ostrowski (fot Piotr Śnigórski)

W 2014 roku zorganizował jednoosobową wyprawę w Himalaje, podczas której samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu zdobył szczyt Cho Oyu (8201 m), a następnie zjechał z niego na nartach. Był to pierwszy zjazd na nartach z tej góry dokonany przez Polaka. Dodatkowo także polski rekord wysokości zjazdu na nartach. Za to osiągnięcie otrzymał wyróżnienie w kategorii alpinizm podczas „Kolosów” oraz nagrodę w konkursie TRAVELERY. Zginął podczas wyprawy skialpinistycznej na ośmiotysięcznik Gasherbrum II.

Symboliczny cmentarz ludzi gór znajduje się w limbowym gaju na zboczach Osterwy, nieopodal Popradzkiego Stawu. Wcześniej tablice upamiętniające tych, którzy zginęli w górach, umieszczano w miejscach, gdzie ponieśli śmierć.

Pomysłodawcą otwarcia cmentarza był czeski malarz i taternik Otokar Štafl, który w 1922 roku zaproponował umieszczenie wszystkich tablic z Tatr w jednym miejscu – wybrano w tym celu właśnie zachodnie zbocze Osterwy. W 1936 roku postawiono tu kapliczkę wzorowaną na spiskich kaplicach ludowych. Cmentarz został otwarty i poświęcony 11 sierpnia 1940 roku. Motto cmentarza brzmi: „Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze”.

Źródło: GOPR Bieszczady

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn