„Szmata za szmatę”, czyli Marmot szuka najsilniejszego człowieka w Polsce

przez Administrator | Opublikowano 14 listopada 2016 16:40

Wielkimi krokami zbliża się 14. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego – największego krajowego wydarzenia, zrzeszającego miłośników świata gór i szeroko rozumianego outdooru. Złotym Sponsorem imprezy jest marka Marmot – ceniony producent odzieży i sprzętu outdoorowego. Z jej obecnością w czasie festiwalu związany jest konkurs „Szmata za szmatę”, polegający na największej ilości podciągnięć na specjalnym drążku.

Ryszard Emilewicz w akcji podczas 13. KFG (fot. Adam Kokot)

Ryszard Emilewicz w akcji podczas 13. KFG (fot. Adam Kokot)

Jego laureaci mogą liczyć na atrakcyjne nagrody od Marmota oraz uznanie festiwalowej publiczności. Kto zwycięży w tegorocznej edycji, a kto będzie musiał uznać wyższość konkurentów? Przekonamy się już niebawem. Siłacze pilnie poszukiwani!

Tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędzie się w dniach 2-4 grudnia na terenie Pawilonu Dydaktyczno – Sportowego przy krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Po raz kolejny jego mury gościć będą światowej sławy alpinistów, wspinaczy, podróżników i freeriderów – zarówno z Polski, jak i zza zagranicy. Będą liczne spotkania, prelekcje, pokazy filmowe, warsztaty i kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego.

W poprzednich latach Festiwal regularnie przyciągał kilkutysięczną publiczność. Nie inaczej zapowiada się tegoroczna edycja. Opracowana jest już szczegółowa rozpiska wydarzeń. Jednym z punktów imprezy będzie sponsorowany przez Marmota konkurs „Szmata za szmatę”. Udział w rywalizacji mogą wziąć wszyscy chętni, którzy pragną  zmierzyć się z konkurentami w ilości podciągnięć na specjalnym drążku.

Tegoroczna edycja przewiduje 2 kategorie, w tym jedną polegającą na kultowym w środowisku wspinaczy „dawaniu ze szmaty”, czyli podciąganiu ze zwisu na jednej ręce. Drugą kategorią będzie podciąganie oburącz nachwytem, z zawieszonym przy ciele 30 kg balastem.

Eliminacje do konkursu odbywać się będą w dniach 25.11 – 01.12 w sklepie górskim MOKO w Krakowie przy ulicy Zyblikiewicza 2. 10 osób, które osiągną w nich najlepsze wyniki – po 5 z obu kategorii – zmierzą się w finałowej walce o nagrody. Odbędzie się ona ostatniego dnia festiwalu i poprzedzi gwóźdź programu – wręczenie nagrody Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Filmowym.

Szczegółowy regulamin konkursu: szmata-za-szmate-regulamin-konkursu.

Obie, niezwykle ciężkie, kategorie wiążą się z dużym wyzwaniem – z jednej strony wymagają sporej krzepy, z drugiej – dobrej techniki i strategii działania. Do tego dochodzi odporność psychiczna. Zdaniem Ryszarda Emilewicza, dwukrotnego zwycięzcy „Szmaty” z lat 2014 i 2015, warto ponadto starać się utrzymywać pewien poziom aktywności i sprawności fizycznej, poprzez robienie tego, co się lubi. W przypadku Ryszarda takimi aktywnościami są wspinanie i gimnastyka.

I jeszcze raz Rysiaczek w akcji (fot. Adam Kokot)

I jeszcze raz Rysiaczek w akcji (fot. Adam Kokot)

A jaki zdaniem -2-krotnego zwycięzcy „Szmaty za szmatę” wybrać rodzaj treningu i na co postawić nacisk?

To zależy od poziomu wyjściowego i indywidualnych cech antropometrycznych. Na pewno należy połączyć nacisk na trening ogólnorozwojowy z nastawieniem na rozwój siły względnej z ewentualną redukcją masy ciała. Znakomitym trenażerem jest drabina Bachara, niestety w Krakowie już publicznie niedostępna. Gorąco polecam metodykę gimnastyczną, moim zdaniem najlepszą do kształtowania sprawności motorycznych. To prawda, że lekkoatletyka jest królową sportu, ale matką niewątpliwie jest gimnastyka.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn