Zawsze marzyłem o tym, co odkrywcze, pionierskie – rozmawiamy z Krzysztofem Starnawskim

przez Piotr Turkot | Opublikowano 31 października 2016 11:07

Skąd wzięły się na takiej głębokości pnie drzew?

Jaskinia żyje, stale ulega transformacji. Pomijając zawał, który odsłonił wejście do jej drugiej komory, do wody wpadają co jakiś czas powalone drzewa i opadają coraz niżej.

Zawalenie się jakiejś jej części zalanej jaskini można by porównać do lawiny. Czasem taki zawał przynosi dobre skutki – jak było w przypadku mojej eksploracji Hranickiej Propasti – dzięki temu otworzyło się przejście do jej niższych partii.

Na szczęście nie nastąpiło to podczas Twojego nurkowania.

No tak, byłem wtedy w innej części świata, a o wszystkim dowiedziałem się po fakcie, kiedy kolejny raz nurkując w Hranicach zobaczyłem zmieniony krajobraz na własne oczy :-).

Do tej pory to jaskinia Pozo Del Mero we Włoszech (392 metry) była uważana za najgłębszą zalaną jaskinię na świecie. To tak, jakby ktoś nagle udowodnił, że Mount Everest wcale nie jest najwyższą górą świata. 

Tak, i nie ukrywam, że jestem z tego bardzo dumny. Oglądając obraz zarejestrowany przez cztery kamery zainstalowane na urządzeniu, czuliśmy się jak pierwsi ludzie na Księżycu albo jak zdobywcy dziewiczego szczytu. To przeżycie warte jest wszelkich trudów i poświęceń.

W swój projekt zaangażowałeś wiele osób i instytucji. 

W 2012 roku otrzymałem grant naukowy National Geographic. Poza tym  współpracowałem z kilkudziesięcioma osobami. W projekt włączyli się moi koledzy z TOPR, polscy i czescy nurkowie, konstruktorzy sprzętu… nie sposób wymienić wszystkich, z którymi współdzielę sukces.

Ale ROV nie dotarł do dna jaskini…

I to jest niesamowite! Robot osiągnął głębokość 404 metry. Poniżej znajduje się pochyły korytarz zawalony pniami drzew i kamieniami, opadający w głąb! Jako pierwsi ludzie na świecie nie tylko spoglądaliśmy w głąb najgłębszej jaskini świata, ale patrzyliśmy też w przeszłość.

Czy projekt „Hranicka Propast – step beyond 400 metres” jest już oficjalnie zakończony?

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn