Nowa wersja Shamana marki Evolv przetestowana

przez Administrator | Opublikowano 16 sierpnia 2016 15:57

Wiosną tego roku na półkach najlepszych sklepów górskich pojawiła się nowa wersja sprawdzonego już buta ze stajni Evolva. Nowe Shamany przeszły już pierwsze testy i zostały sprawdzone przez naszych team’owych gladiatorów. Sprawdźcie, co sądzą o nowych butach Chrisa Sharmy.

Shaman marki Evolv

Shaman marki Evolv

***

Stefan Madej:

Nie ukrywam, że gdy pojawiły się pierwsze informacje i zdjęcia nowej wersji Shamanów, od razu wiązałem z tym butem duże nadzieje. Jak widać dobry design to spora cześć sukcesu ;). W końcu jednak buty trafiły do moich rąk i nastąpił ten dość rzadko spotykany moment, gdy rzeczywistość… sprostała oczekiwaniom! Ale po kolei.

But w rzeczywistości prezentuje się równie dobrze jak na zdjęciach, nie ma tu efektu dysonansu pomiędzy „zfotoszopowanym” obrazem, a właściwym produktem. Pora na przymiarkę. Przyzwyczajony do bardzo wygodnych „starych” Shamanów, po przymierzeniu nowszej wersji nie kryję zadowolenia. Amerykanie nie obniżyli poziomu i New Shaman również zalicza się do grupy wyjątkowo komfortowego obuwia. Pora na testy.

Test Shamanów w przewieszeniu - Stefan Madej

Test Shamanów w przewieszeniu – Stefan Madej

Zaczynam na panelu. But, mimo iż znacznie miększy od poprzednika, nadal określiłbym jako dość sztywny, co przy obecnym trendy settingu nie zawsze przekłada się na idealną pracę na panelowych strukturach. Osobom miłującym się jednak w ładowaniu z liną czy na nieskończonych obwodach precyzja nowych Evolvów powinna być co najmniej zadowalająca, a w połączeniu z komfortem niezaciskania zębów z bólu, nawet bardzo dobra.

Kolejny etap to skały i od razu rzut na wysoką wodę – Okiennik Wielki. Wytrzymałościowe wspinanie po mikrostopniach. Na takie drogi zakładałem zazwyczaj dobrze rozchodzone, sprawdzone w białym wapieniu buty, więc przy wkładaniu praktycznie nowych Shamanów nie wiem, czego się spodziewać. Efekt? Po kilku próbach pada Królowa Południa VI.6+. Lepszej rekomendacji chyba nie trzeba :).

Na koniec testów jeszcze wyjazd na Frankenjurę i wspinanie w dużym przewieszeniu. Tutaj już nie ma niespodzianek, but sprawuje się znakomicie, a większa powierzchnia gumy do haczenia palców tylko dopełnia i tak znakomitego obrazu, uaktualnionego, choć tak naprawdę zupełnie nowego buta ze stajni Evolva.

Małgorzata Rudzińska:

W nowych Shamanach wspinam się od około dwóch miesięcy. Na pierwszy rzut oka but wygląda zupełnie inaczej niż starsza wersja modelu. Okazało się, że nie tylko wygląd buta został zmieniony. Shaman już przy pierwszej przymiarce wydał mi się bardzo wygodny, z czasem dopasował się jeszcze lepiej do stopy, dzięki czemu mogę się w nim wspinać nawet podczas wielogodzinnych sesji treningowych bez odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu.

Bouldering w Shamanach - Gosia Rudzińska (fot. Maciek "Gajewski)

Bouldering w Shamanach – Gosia Rudzińska (fot. Maciek „Gajewski)

Rozmiar, jaki wybrałam, jest porównywalny z rozmiarem buta „codziennego użytku”. W chwili obecnej na rynku nie jest dostępna jeszcze damska wersja nowego Shamana, ale dzięki zapięciu na trzy rzepy but sprawdza się także u osób mających wąską stopę. Moim zdaniem but przeznaczony jest raczej dla zaawansowanych wspinaczy.

Największa zmiana, na jaką zwróciłam uwagę podczas wspinania w tym modelu, to miękkość buta. Jak dla mnie zmiana tego aspektu w porównaniu do poprzedniej wersji buta jest kolosalna. Poprzednik zaliczał się raczej do jednych z twardszych butów, w jakich miałam okazję kiedykolwiek się wspinać. Nowy Shaman to but bardzo miękki, dzięki czemu doskonale czuć w nim wszystkie stopnie, nawet te najmniejsze. But wyróżnia się także na tle innych modeli producenta miękkim śródstopiem, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii „Love Bump”.

Kolejnym atutem Shamana, przydającym się głównie podczas boulderingu, jest oblanie górnej jego części gumą, dzięki czemu świetnie sprawdza się podczas haczenia palców. Marka poprawiła również najważniejszą dla mnie część buta, czyli piętę! Jest ona dość miękka, odpowiednio wąska i głęboka, dzięki czemu można ją haczyć bardzo precyzyjnie, a podczas obciążania nie ma zagrożenia, że but „zsunie się” ze stopy.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn