Ultra Portugalia – górskie biegi w Portugalii

przez Administrator | Opublikowano 31 maja 2016 14:36

Górskie biegi ultra stają się coraz popularniejsze, a wyjazd do innego kraju nie stanowi już dla długodystansowców problemu. Portugalia, ze świetnie przygotowanymi imprezami biegowymi i wymagającymi, malowniczymi trasami, przyciąga coraz więcej zagranicznych zawodników, w tym ze światowej czołówki. Dobre wyniki osiąga tam młody polski zawodnik Kamil Leśniak.

Duża popularność biegania w Europie przełożyła się na znaczny wzrost zainteresowania ekstremalnymi wersjami tego sportu. Coraz bardziej popularne stają się górskie ultra maratony, a liczba osób w nich startujących rośnie z roku na rok. Góry są hipnotyzujące i przyciągają jak magnes.

Parque Natural do Faial (fot. Nuno Rodrigues)

Parque Natural do Faial (fot. Nuno Rodrigues)

Wprost idealne warunki dla ultra biegaczy posiadają portugalskie, wulkaniczne wyspy archipelagu Madery i Azorów, położone na Oceanie Atlantyckim. Gwarantują piękne widoki, a zróżnicowane ukształtowanie terenu i liczne szczyty, wyrastające wprost z oceanu do wysokości nawet ponad 2000 m n.p.m., stanowią prawdziwe wyzwanie dla ambitnych biegaczy. Ilość odbywających się tam długodystansowych imprez biegowych jest imponująca, a ich organizacja na najwyższym poziomie. Najważniejsze imprezy to MIUT, Azores Trail Run oraz Azores Triangle Adventure. Na sam dźwięk tych nazw każdemu ultrasowi skoczy tętno.

Kontynentalna Portugalia także ma się czym pochwalić. W regionie Porto e Norte w Parku Narodowym Peneda-Gerês w ramach 6. Międzynarodowych Mistrzostw Świata w Biegach Górskich odbędzie się bieg TransPeneda-Gerês.

Madeira Island Ultra Trail (MIUT) – kwiecień

madeiraultratrail.com

W 2016 r. MIUT znalazł się w elitarnym gronie 12 długodystansowych biegów zaliczanych do cyklu UTWT (Ultra Trail World Tour), jednak co roku światowa śmietanka górskich ultrasów spotyka się na Maderze, aby wziąć udział w jednym z najbardziej wymagających biegów trailowych w tym kraju. Na zawodników czekają cztery dystanse: MIUT na 115 km (5 punktów do UTMB 2017), ULTRA na 84 km (4 punkty do UTMB 2017), MARATHON na 43 km (2 punkty do UTMB 2017) oraz MINI na 16 km. Najdłuższa trasa (MIUT) wiedzie z zachodniego krańca wyspy (z Porto Moniz) na wschód wyspy (do Machico). Uczestnicy biegną wzdłuż kanałów irygacyjnych levadas, przez lasy wawrzynowe Laurissilva oraz najwyższe szczyty wyspy – Pico Ruivo (1862 m n.p.m.) i Pico do Areeiro (1818 m n.p.m.), a niekiedy nawet wśród nisko zawieszonych chmur. W trakcie zmagań rozgrywanych w malowniczej scenerii wyspy, biegacze muszą pokonać ok. 7000 metrów przewyższeń. Limit ukończenia MIUT to 32 godziny, ale najlepsi pokonują ten morderczy dystans w 14. Warunkiem dopuszczenia do MIUT 115 jest ukończenie choć jednego maratonu w ciągu ostatnich dwóch lat.

Zack Miller na Pico do Areeiro podczas MIUT 2016 na Maderze (fot. Tiago Sousa)

Zack Miller na Pico do Areeiro podczas MIUT 2016 na Maderze (fot. Tiago Sousa)

Na starcie tegorocznej edycji biegu pojawiło się 579  uczestników, jednak do mety dotarło już tylko 378 osób. MIUT 2016 wygrał Amerykanin Zach Miller, który 115 kilometrową trasę pokonał w 13:52:17. W kategorii kobiet najlepsza okazała się Francuzka Caroline Chaverot (czas 14:34:30 i 8 miejsce w klasyfikacji generalnej). Spośród 9 Polaków najlepszy czas osiągnęła Agnieszka Korpal (22:31:22, 131 miejsce w klasyfikacji generalnej i 6 miejsce w kategorii kobiet w wieku 23-39 lat). Do tej pory najlepszy wynik wśród Polaków startujących w MIUT osiągnął w 2015 r. młody biegacz z Torunia – Kamil Leśniak (15:23:49, co dało mu 6. miejsce w klasyfikacji generalnej).

MIUT to jeden z najtrudniejszych biegów, w jakich startowałem. Dokładnie taki, jakie lubię! Mnie sportowca, biegacza zachwyciły wulkaniczne góry sięgające powyżej 1800 m n.p.m. Z poziomu morza na szczyt można wbiec asfaltem, przez co Madera jest idealnym miejscem treningowym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: fanatycy gór i miłośnicy wody. Urokliwe klify, zielone pagórki, liczne plantacje bananów. Wszystko w jednym miejscu na małym kawałku ziemi. To połączenie egzotyki i Europy kontynentalnej – wspomina Kamil Leśniak.

Video ze zdjęciami satelitarnymi, pokazującymi trasę każdego z biegów znajduje się na:

Film promujący tegoroczny MIUT:

Azores Trail Run – 27 – 28 maja

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn