Andrzej Bargiel Człowiekiem Roku! Przyznano Travelery

przez Administrator | Opublikowano 23 maja 2016 14:37

Jubileuszowa edycja konkursu Travelery organizowana przez redakcję magazynu National Geographic Traveler rozstrzygnięta! Człowiekiem Roku za całokształt osiągnięć został Andrzej Bargiel. Nagrody zostały wręczone 19 maja w Warszawie podczas uroczystej gali konkursu.

10. Travelery

Tytuł Człowieka Roku otrzymał Andrzej Bargiel, zakopiańczyk, trzykrotny mistrz Polski w skialpinizmie, trzeci w klasyfikacji generalnej pucharu świata. W 2010 roku pobił rekord świata w biegu na Elbrus, który do tej pory nie został poprawiony. W 2013 roku został pierwszym Polakiem, który bez odpinania nart zjechał ze szczytu ośmiotysięcznika do jego podstawy (Shishapangma Central).

Rok później ustanowił dwa rekordy na Manaslu (w rekordowym czasie – 14 godzin i 5 minut wszedł na szczyt, a całą trasę z bazy na szczyt i ze szczytu do bazy pokonał w 21 godzin i 14 minut). W ubiegłym roku dokonał jako pierwszy na świecie zjazdu na nartach z Broad Peaku.

Dodajmy, że kolejnym celem Andrzeja jest zdobycie w rekordowym stylu tytułu Śnieżnej Pantery, na który składa się pięć siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR.

Uroczysta gala 10. Travelerów

Uroczysta gala 10. Travelerów

W kategorii Wyczyn roku, w której w nominacjach liczebną przewagę miały przejścia wspinaczkowe zwyciężył Ryszard Kałaczyński. Rolnik z Wituni pod Więcborkiem codziennie przez cały rok przebiegał jeden maraton – ostatni 15 sierpnia 2015 r. Tym samym ustanowił rekord Guinnessa, osiągając imponujący wynik: 366 maratonów w 366 dni.

Jury wytypowało zwycięzców jeszcze w pięciu kategoriach: Społeczna Inicjatywa Roku, Naukowe Osiągnięcie Roku, Podróżnicza Książka Roku, Podróżnik Online Zwycięzcę w siódmej kategorii – Podróż Roku, wybrali sami czytelnicy.

W Kapitule 10. Edycji konkursu Travelery zasiadali Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna Travelera, Agnieszka Franus, zastępczyni redaktor naczelnej Travelera a także laureaci nagrody Grand Prix w poprzednich latach: Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, Krzysztof Wielicki, himalaista, Marek Kamiński, polarnik, Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Aleksander Wolszczan, astronom, Tomasz Tomaszewski, fotograf, Aleksander Doba, kajakarz.

Źródło: Travelery

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Źródło: Outdoormagazyn.pl […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn