ABC ubioru dla fanów górskich trekkingów

przez Administrator | Opublikowano 25 marca 2016 15:08

Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią pakować plecak i na tych, którzy tego nie znoszą. Podobnie jest z rzeczami, które pakujemy – niektórzy robią to precyzyjnie i z listą, inni spontanicznie, na bieżąco myśląc co należy jeszcze dołożyć. Bez względu na to, jakie mamy w tym aspekcie preferencje, jest pewien kanon rzeczy, które należy zabrać ze sobą lub na sobie, wyruszając na górski trekking.

Na cebulkę

Zasada ubioru „na cebulkę” znana jest od dawna, zanim jeszcze odzież górska przeszła rewolucję technologiczną. Dziś nie chodzi już o grube swetry od babci, lecz o wyspecjalizowane warstwy, które nie tylko zapewnią komfort termiczny, ale również dają nam pełną swobodę ruchu.

Poszczególne elementy z każdej warstwy odzieży dobieramy w zależności od pory roku i intensywności planowanej aktywności (fot. Marmot)

Poszczególne elementy z każdej warstwy odzieży dobieramy w zależności od pory roku i intensywności planowanej aktywności (fot. Marmot)

System warstwowego ubioru opiera się przede wszystkim na odpowiednim dobraniu każdej z trzech warstw, tak aby całość jednocześnie nas ogrzewała, odprowadzała wilgoć i chroniła przed warunkami atmosferycznymi. Przyjęło się, że górska „cebulka” składa się z trzech warstw. Poszczególne elementy z każdej warstwy dobieramy w zależności od pory roku i intensywności planowanej aktywności. Trekking dolinami będzie wymagał nieco innej strategii, niż pokonanie Orlej Perci.

Do ogólnych zasad warto również dopisać zakaz używania bawełny w odzieży outdoorowej, dotyczy to także skarpetek i rękawiczek – bawełna bardzo słabo odprowadza nagromadzoną wilgoć, powoli schnie, tym sposobem może nas nie tylko wychłodzić, ale również doprowadzić do obtarć skóry.

  • Pierwsza warstwa

Pierwsza warstwa, to ta, którą nosimy bezpośrednio na skórze, mowa więc o bieliźnie termoaktywnej. Jej zadaniem jest współpraca z termiką naszego ciała, a więc odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry i chronienie przed utratą ciepła.

Dynafit Performance Dryarn - zastosowana w niej dzianina składa się z mieszanki 3 włókien: polipropylenu, poliamidu i elastanu. Polipropylenowe włókna zapewniają komfort cieplny oraz przyspieszają wysychanie tkaniny, włókna poliamidowe zapewniają odpowiednią wytrzymałość, a elastan gwarantuje dopasowanie

Koszulka Dynafit Performance Dryarn – zastosowana w niej dzianina składa się z mieszanki 3 włókien: polipropylenu, poliamidu i elastanu. Polipropylenowe włókna zapewniają komfort cieplny oraz przyspieszają wysychanie tkaniny, włókna poliamidowe zapewniają odpowiednią wytrzymałość, a elastan gwarantuje dopasowanie

Bielizna może być wykonana z włókien sztucznych lub z wełny merino. Może być też mieszanką tych obu. Koszulki mogą być z długim lub krótkim rękawem, do tego w zimowym okresie dokładamy kalesony czy legginsy. Większość włókien, z których wykonana jest bielizna termoaktywna, ma działanie antybakteryjne, warto również zwrócić uwagę na to czy wszystko jest odpowiednio dopasowane i nigdzie nas nie obciera. Pożądanym elementem będą tu płaskie szwy.

Craft BE ACTIV EXTREME sprawdzą się przy wysiłku fizycznym w umiarkowanych i niskich temperaturach. Wykonane z lekkiego i elastycznego mikro poliestru, który składa się z dwóch rodzajów włókien. Pierwsze z nich (100% Coolmax™ Extreme Hexachannel Fresh FX) położone blisko skóry przyspieszają transport wilgoci, schładzając ciało, podczas gdy puste włókna (Thermolite™) na zewnątrz zapewniają izolację, oraz odprowadzanie wilgoci do następnej warstwy

Craft BE ACTIV EXTREME sprawdzą się przy wysiłku fizycznym w umiarkowanych i niskich temperaturach. Wykonane z lekkiego i elastycznego mikro poliestru, który składa się z dwóch rodzajów włókien. Pierwsze z nich (100% Coolmax™ Extreme Hexachannel Fresh FX) położone blisko skóry przyspieszają transport wilgoci, schładzając ciało, podczas gdy puste włókna (Thermolite™) na zewnątrz zapewniają izolację oraz odprowadzanie wilgoci do następnej warstwy

W przypadku koszulek uniwersalne będą te z długim rękawem, warto również wziąć pod uwagę lekko przedłużony tył, chroniący nerki i trzymający koszulkę na miejscu podczas ruchu. Niektóre modele mają otwór na kciuka, dzięki czemu rękaw dodatkowo chroni nam dłonie i się nie podwija.

Modele z pierwszej warstwy raczej pozbawione są suwaków, ewentualnie to będą one jedynie w wersji 3/4. Dobrym pomysłem może być również wysoka stójka, chroniąca szyję.

Koszulka Icebreaker Oasis LS Crewe Stripe, wykonana z wełny merino

Koszulka Icebreaker Oasis LS Crewe Stripe, wykonana z wełny merino

Kolekcja Thermo marki Brubeck

Kolekcja Thermo marki Brubeck

Na chłodniejsze warunki – poza kalesonami – warto również rozważyć termoaktywne majtki, np. wykonane z wełny merino. Dodatkowo ochronią nam nerki i zapobiegną utracie ciepła. Kobiety zaś do listy mogą dopisać sportowy stanik, który będzie miał komfortowy krój miseczek i ramiączek, a przede wszystkim dzięki odpowiednim materiałom odprowadzi wilgoć na zewnątrz.

Skarpetki również pod względem grubości dobieramy do pory roku, warto mieć dodatkową parę w plecaku (w foliowym worku), gdyby przydarzyło nam się przemoczenie tej pierwszej. Jest to bardzo często ignorowana część górskiej garderoby – nie słusznie.

Skarpety Bridgedale WoolFusion Trekker

Skarpety Bridgedale WoolFusion Trekker

Dobre skarpety zapewnią nam komfort na długie godziny marszu, a przecież już jedno solidne obtarcie stopy może nam skutecznie pokrzyżować plany. Warto więc zainwestować w co najmniej dwie pary porządnych, górskich, wełnianych (lub z mieszanką syntetyczną) skarpet. Modeli do wyboru jest bardzo dużo, zarówno pod względem grubości, jak i rodzajów konstrukcji.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn