Greenpeace ujawnia najnowszy raport dotyczący niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów w sprzęcie outdoorowym

przez Administrator | Opublikowano 17 lutego 2016 14:38

W ramach najnowszego dochodzenia, przeprowadzonego przez Greenpeace, dokonano testów szeregu produktów outdoorowych w poszukiwaniu szkodliwych środków chemicznych: per- oraz polifluorowęglowodorów (PFC). Wyniki zostały przedstawione na konferencji prasowej podczas targów ISPO MUNICH 2016.

greenpeace

Badanie wykazało, że nie tylko odzież oraz obuwie outdoorowe, lecz również sprzęt kempingowy i turystyczny (np. plecaki, namioty, śpiwory) zawierają chemikalia, które mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego oraz ludzkiego zdrowia. Ustalono to na podstawie analizy szeregu produktów wyprodukowanych oraz sprzedawanych przez różne marki outdoorowe, które zostały wybrane do testów przez entuzjastów outdooru oraz zwolenników Greenpeace’u. Było to pierwsze badanie produktów przeprowadzone przez Greenpeace, które zostało zaprojektowane z aktywnym udziałem opinii publicznej.

Spośród 40 produktów, które zostały przetestowane, jedynie 4 były w pełni wolne od związków per- oraz polifluorowęglowodorów – biorąc pod uwagę rodzaje PFC objęte badaniem oraz poziomy detekcji przyjęte w założeniach. Greenpeace przetestował 11 kurtek, 8 par spodni, 7 par butów, 8 plecaków, 2 namioty, 2 śpiwory, 1 linę i 1 parę rękawic. Związki PFC zostały wykryte we wszystkich kategoriach produktów z wyjątkiem rękawic. Analizy były dokonywane na różnych częściach tych przedmiotów, a część próbek posiadała duplikaty, które były analizowane oddzielnie.

Odkryliśmy wysokie poziomy PFOA, czyli związków PFC o długich łańcuchach, które są wiązane z szeregiem zaburzeń zdrowotnych, włączając w to raka, w niektórych produktach, począwszy od firm The North Face i Mammut. Substancja ta została już ograniczona w Norwegii. Wyniki te na pewno rozczarują miłośników outdooru, którzy pragną by ich odzież była równie czysta i ekologiczna, jak miejsca, które eksplorują – mówi Mirjam Kopp, liderka projektu Detox Outdoor. – Marki takie jak The North Face i Mammut nie przekładają swoich sloganów marketingowych o miłości i szacunku do natury na chemikalia, których używają w procesie produkcyjnym. Wraz ze społecznością outdoorową wzywamy tych producentów, aby pokazali co znaczy prawdziwe przywództwo oraz szacunek do natury. Zaprzestańcie używać niebezpiecznych środków chemicznych i jak najszybciej przeprowadźcie detoks waszego sprzętu – apeluje.

Testowane produkty

Testowane produkty

Zrzut ekranu 2016-02-17 (godz. 13.29.03)

Próbki pochodzące z 11 produktów zawierały bardzo trwały związek jonowy o długim łańcuchu – PFC PFOA – na poziomie przekraczającym oficjalny limit 1μg/m2 dla produktów sprzedawanych w Norwegii. Największe stężenie na metr kwadratowy zostało wykryte w butach marki Haglöfs, a największe stężenie biorąc pod uwagę masę wystąpiło w śpiworze firmy The North Face. Substancja PFOA jest klasyfikowana jako substancja chemiczna wzbudzająca bardzo duże obawy (SVHC) i obecnie proponowana jest do włączenia w obostrzenia zgodne z europejską regulacją REACH.

Inne trwałe związki jonowe PFC, takie jak związki o krótkich łańcuchach PFBS oraz PFHxA, zostały wykryte w bardzo dużych stężeniach, na przykład w kurtkach Norrona oraz Patagonia, lecz również w spodniach oraz obuwiu. Ogólnie mówiąc, największe stężenia dotyczyły lotnych związków PFC. Niektóre z tych związków mogą ulegać rozpadowi na pochodne kwasy. Na przykład lotny związek o długim łańcuchu PFC 8:2 FTOH, wykryty w szczególnie wysokich ilościach w obuwiu firm Haglöfs, Jack Wolfskin oraz Mammut, może ulec rozpadowi do kwasu PFOA. Badanie wykazało, że związki chemiczne, o których wiemy, że mogą być niebezpieczne, włączając w to substancje budzące bardzo duże obawy, takie jak PFOA and i inne jonowe PFC z długimi łańcuchami, wciąż są powszechnie wykorzystywane w produktach marek outdoorowych.

Zrzut ekranu 2016-02-17 (godz. 13.29.14)

Zrzut ekranu 2016-02-17 (godz. 13.29.23)

Równocześnie testy wykazały zmianę typu występujących PFC w kierunku związków PFC o krótkich łańcuchach – związków chemicznych, które również są trwałe, ale pod pewnymi względami słabiej zbadane naukowo. Badanie również wykazało, że lotne związki PFC, takie jak długo- i krótko-łańcuchowe FTOHs (alkohole fluorotelomerowe) są stosowane w wysokich stężeniach, co prowadzi do większego uwalniania się tych związków z końcowych produktów. Związki PFC są wykorzystywane w wielu procesach przemysłowych oraz produktach konsumenckich – powszechnie znanym faktem jest ich szerokie zastosowanie przez przemysł odzieży outdoorowej podczas procesu impregnacji na wodę oraz brud. Substancje te są wykorzystywane ze względu na ich unikalne właściwości chemiczne, a zwłaszcza z powodu ich stabilności i zdolności do wypierania wody i ropy.

Zrzut ekranu 2016-02-17 (godz. 13.29.35)

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn