Tragiczny bilans w Tatrach z ostatnich dni. TPN i TOPR apelują o ostrożność

przez Administrator | Opublikowano 30 grudnia 2015 20:30

W samą tylko środę 30 grudnia w Tatrach zginęło pięć osób, również we wcześniejszych i kolejnych dniach doszło do wielu wypadków, niestety są wśród nich zdarzenia śmiertelne. Tatrzański Park Narodowy i TOPR apelują o ostrożność i powstrzymanie się od wychodzenia w wyższe partie Tatr.

W środę 30 grudnia w rejonie Skrajnej Salatyńskiej Przełęczy między Brestową a Salatyńskim Wierchem w słowackich Tatrach Zachodnich, 31-letni turysta ze Słowacji zginął na miejscu po upadku po stromym zboczu. W słowackich Tatrach Wysokich zginęło trzech taterników – dwóch pod Pośrednią Granią, jeden w Dolinie Rówienki. W polskiej części gór do tragicznego wypadku doszło na Kozim Wierchu, gdzie zginęła młoda turystka.

Warunki w Tatrach są bardzo trudne, szlaki są pokryte lodem (fot. TPN)

Warunki w Tatrach są bardzo trudne, szlaki są pokryte lodem (fot. TPN)

We wtorek 29 grudnia turystka zginęła w Żlebie Kulczyńskiego. 25 grudnia podczas zejścia ze Świnicy w kierunku Zawratu z rejonu łańcuchów odpadł mężczyzna, niestety po dotarciu do poszkodowanego ratownicy TOPR stwierdzili jego zgon. Następnego dnia kolejny turysta zginął w rejonie Czajek.

Reanimacja poszkodowanego nad Kazalnicą Mięguszowiecką 2200 m npm. W tle Kazalnica z drugą grupą ratowników (fot. Andrzej Mikler/TOPR)

Reanimacja poszkodowanego nad Kazalnicą Mięguszowiecką 2200 m npm. W tle Kazalnica z drugą grupą ratowników (fot. Andrzej Mikler/TOPR)

Czarna seria wypadków trwa nadal, do 3 stycznia na przestrzeni tygodnia zginęło już na tatrzańskich szlakach 14 osób.

W Tatrach występują skrajnie trudne warunki – szlaki są oblodzone, bardzo łatwo o pośliźnięcie. Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego proszą turystów o powstrzymanie się z wędrówkami po wyższych partiach gór:

„Kolejny raz apelujemy do turystów o powstrzymanie się od wysokogórskich wycieczek. Warunki w Tatrach są bardzo trudne. Nawet używanie raków, czekana nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa”.

topr

W związku z ostatnimi wydarzeniami także Tatrzański Park Narodowy wystosował apel do turystów:

„W ostatnich dniach w Tatrach zdarzyło się kilka tragicznych wypadków. Ponownie apelujemy do turystów o rozwagę podczas górskich wypraw, szczególnie że słoneczna pogoda zachęca do wędrówek.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Na najniżej położonych odcinkach występują śladowe ilości śniegu i lodu. Im jednak wyżej, tym jest go więcej.

W wyższych partiach szlaki są mocno oblodzone lub pokryte bardzo twardym, zlodowaciałym śniegiem. Poślizgnięcie w takich warunkach może mieć tragiczne skutki.

Obowiązkowo należy posiadać raki i czekan. Podkreślamy jednak, że trzeba umieć ich używać. Osoby początkujące zachęcamy do nauki chodzenia w rakach w dolinach, gdzie poślizgnięcie się nie będzie groziło upadkiem z dużej wysokości. Do niezbędnego wyposażenia należy zaliczyć również kask. Na niektórych szlakach niezbędne mogą się okazać umiejętności taternickie i sprzęt wspinaczkowy (m.in. lina, uprząż). Bardzo ważne w takich warunkach jest doświadczenie w uprawianiu zimowej turystyki wysokogórskiej.

Strony: 1 | 2

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. Karol J. napisał(a):

    Maniaków nic nie powstrzyma…

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn