Polskie filmy nagrodzone na Bilbao Mendi Film Festival

przez Administrator | Opublikowano 21 grudnia 2015 13:00

Trwa dalej dobra passa Elizy Kubarskiej i Pawła Wysoczańskiego, ich filmy zdobyły nagrody na Bilbao Mendi Film Festival, jednym z ważniejszych hiszpańskich festiwali filmów górskich. Główną nagrodę zdobył film „Unbranded” w reżyserii Phillip Baribeau.

Jury 8. Bilbao Mendi Film Festival, w jego składzie był też Polak Wojciech Fusek, uznało, że nagroda dla najlepszego reżysera trafi do Elizy Kubarskiej za film „K2. Dotknąć nieba”. To już kolejna ważna nagroda dla filmu „K2. Dotknąć nieba”. Dokument ten uznano najlepszy długometrażowy film górski na festiwalu a festiwalu w Banff, następnie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie i Kultura na 27. Festiwalu Filmów Górskich w Grazu oraz Grand Prize w Kendal. Reżyserka zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne. Więcej o filmie przeczytacie tutaj.

Nagrody przyznane na Bilbao Mendi Film Festival

Drugim nagrodzonym polskim filmem jest „Jurek”. Obraz w reżyserii Pawła Wysoczańskiego zwyciężył w kategorii Najlepszy Film Górski. „Jurek” to dokument o jednym z najwybitniejszych himalaistów w historii, Jerzym Kukuczce. Paweł Wysoczański pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn