Latarka czołowa Mactronic Phantom – godna polecenia

przez Administrator | Opublikowano 27 października 2015 12:32

Latarka czołowa Mactronic Phantom to profesjonalny, dobrej jakości, solidnie wykonany sprzęt. Wedle zapewnień producenta czołówka jest odporna na wstrząsy w sytuacji upadku z wysokości jednego metra, a także wodoszczelna o klasie IPX4*, czyli podczas lekkiego deszczu. Posiada możliwości oświetlenia terenu do 191 m za pomocą diod dających 500 lumenów światła. Wraz z bateriami waży 271 g. Phantom wyposażony jest w trzy rodzaje światła oraz czwarte sygnalizacyjne na tylnym zasobniku baterii.

Mactronic Phantom

***

Budowa

Czołówka składa się z dwóch części: przedniej z zestawem diod i tylnej będącej zasobnikiem na baterie, połączonych elastycznymi gumowo-materiałowymi paskami. Element czołowy w sposób płynny obraca się w osi poziomej (góra-dół) w zakresie 180 st., czyli od pionowego świecenia w górę do pionu w dół. Regulacja zachodzi poprzez przestawianie ząbkowaną krzywką. Wykonanie tego systemu regulacji jest bardzo dobrej jakości, nie ma się co obawiać o wadliwe działanie.

Zasobnik na baterie mieści 4 baterie lub akumulatory AA. To bardzo dobre rozwiązanie, kompatybilne wobec dostępnych na rynku standardowych ładowarek, ładujących cztery sztuki akumulatorów.

Paski utrzymujące cały zestaw na głowie lub kasku są solidne i bardzo dobrej jakości. Poziomy pasek po wewnętrznej stronie posiada silikonowe wstawki, których celem jest zapobiegania przesuwaniu się ich na głowie lub kasku. Rozwiązanie to sprawdza się znakomicie. Poprzez zastosowanie prostego i intuicyjnego systemu mocowania wszystkie paski możemy w prosty sposób demontować, a także przestawiać konfigurację mocowania z poziomej na pionową.

Światło rozproszone, skupione i rozproszone i skupione

Diody

Na przednim czołowym elemencie mamy dwie dużej mocy diody o zimnej, białej barwie. Jedna z nich świeci skupioną wiązką światła, druga rozproszoną. Ponadto po bokach panelu przedniego znajdują się cztery małe diody, które dają trzeci typ świecenia: rozproszonym światłem o niewielkiej mocy i żółto-pomarańczowym odcieniu. Poprzez przytrzymanie odpowiedniego włącznika zmienia się płynnie siła świecenia każdego z zestawów. Osiągnięcie granicznej intensywności sygnalizowanie jest podwójnym mignięciem, co jest praktyczne, bo wiemy, kiedy osiągnięta zostaje oczekiwana nastawa.

Latarka posiada pamięć nastaw, co oznacza, że po włączeniu świeci taką mocą, jaka była ustawiona w momencie wyłączania. Centralne białe diody świecą naprzemiennie, czyli w momencie gdy włączamy jedną, automatycznie wyłącza się druga. Można ustawić jednoczesne ich świecenie poprzez równoczesne wciśnięcie dwóch włączników. Opcja ta nie działa, jeżeli są słabe baterie, a uniemożliwia to system zapobiegający całkowitemu wyczerpaniu baterii. System ten w przypadku słabnięcia baterii ogranicza stopniowo duże, moce świecenia. Takie rozwiązanie uniemożliwia użycie dużej mocy światła w przypadku wyczerpanych już baterii, ale z drugiej strony zapewnia użytkownikowi gwarancję świecenia do ostatniej chwili.

Latarka posiada też wskaźnik niskiego poziomu energii. Jest to niewielka dioda umiejscowiona pomiędzy włącznikami mocnych diod, która zamruga na czerwono, w momencie gdy jest zbyt mało mocy na zapalenie dwóch silnych diod jednocześnie.

Co więcej, czołówkę zabezpieczono przed samoczynnym lub przypadkowym włączeniem. Przytrzymanie któregokolwiek włącznika przez 3 sekundy (jest to zasygnalizowane potrójnym mignięciem) powoduje, że latarka blokuje się i nie da się jej włączyć. W przypadku takiej próby jedynie mrugnie raz dużą diodą. W celu odblokowania należy ponownie przytrzymać jeden z głównych włączników przez 3 sekundy (aż trzykrotnie mignie).

Jak podaje producent czas świecenia to:

  • 4h przy największej mocy świecenia dwoma mocnymi diodami,
  • 6h przy jednej mocnej diodzie świecącej na 100%,
  • 40h przy jednej mocnej diodzie świecącej mocą 40%,
  • 30h świecenia czterema słabymi diodami 100% mocą.

Parametry te oczywiście zależą od zastosowanych baterii, jak powszechnie wiadomo różne baterie prezentują różną jakość.

Strony: 1 | 2

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn