Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem dla filmu „Jurek” Pawła Wysoczańskiego

przez Administrator | Opublikowano 07 września 2015 14:51

Wczoraj zakończyły się 11. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Na uroczystej Gali ogłoszono wyniki i wręczono nagrody dla twórców najlepszych obrazów biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym.

Dyr. Spotkań Magda Ziaja Żebracka i nagrody w Międzynarodowym Festiwalu Górskim - statuetki wykonanie przez Marcina Rząsę (fot. Łukasz Ziółkowski)

***

Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim (Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł) trafiło do Pawła Wysoczańskiego za film Jurek. W uzasadnieniu Juryczytamy:

Za mistrzowską, wielowarstwową opowieść o Jurku (Kukuczce – przyp. red.) i jego czasach. Film jest pięknym przykładem połączenia ważnej historii Polski w czasie PRL-u i wielkich osiągnięć wspinaczkowych wybitnego i niezwykłego Polaka.

Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Górskiego dla filmu "Jurek" Pawła Wysoczańskiego

Nagrodę Naczelnika TOPR (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), przyznawaną za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach, otrzymała Pan Aroma w reż. Jona Herranza.

Za przejmującą i wzruszającą opowieść o relacji ojca i syna i ich ekstremalnej wspinaczce na ścianach Tre Cime di Lavaredo.

Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), przyznawana za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą, jury przyznało filmowi Aleksander, syn Pasterza w reż. Véronique, Anne i Erika Lapied.

Twórcy filmu tak ciepło i przekonująco pokazują nam świat pasterzy kultywujących tradycję, kochających swoją pracę i szanujących naturę, że mamy ochotę wędrować razem z nimi po alpejskich łąkach.

Filip Zięba wręczył Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (fot. Łukasz Ziółkowski)

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane (drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich, otrzymali Andrew Hinton i Johnny Burke za obraz Tashi i Mnich.

Za przejmujący dokument o przemianie, trudnych wyborach, ciepłej akceptacji zrealizowany w surowych himalajskich plenerach.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn