Ukazały się „Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich”

przez Administrator | Opublikowano 06 sierpnia 2015 11:04

Komisja Szkolenia PZA wydała zeszyt szkoleniowy „Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich”. Autorami są doświadczeni instruktorzy Wojciech Wajda i Bogusław Kowalski.

Standardy wspinaczkowe w Morskim Oku i Tatrach Słowackich

W zeszycie na 114 stronach znajduje się 46 schematów i opisów dróg wspinaczkowych zlokalizowanych na 30 ścianach i graniach (spis treści na końcu). Ponadto rysunki zejść z trudno dostępnych szczytów, a także 3 mapki.

Autorem wszystkich rysunków jest Wojciech Wajda, a w pracy nad opisami doradzali nam: Tomasz Kliś, Dariusz Porada, Marek Pokszan, a także Piotr Drobot, Rafał Kardaś, Andrzej Kłos, Adam Pieprzycki, Karol Witkowski oraz Grzegorz Głazek.

Na końcu zeszytu umieszczono dość obszerny „Poradnik taternika”, w którym w zwięzły sposób opisane zostały zagadnienia związane z zagrożeniami występującymi podczas wspinaczki w Tatrach.

Bogusław Kowalski, instruktor Polskiego Związku Alpinizmu od 1997 roku, posiada uprawnienia trenera II klasy we wspinaczce sportowej oraz instruktora wspinaczki wysokogórskiej. Szef Komisji Bezpieczeństwa Polskiego Związku Alpinizmu. Do jego najlepszych osiągnięć w górach należy zaliczyć nowe drogi w Patagonii Chilijskiej (Trzeci Stopień Wyobcowania, nowa droga na Torre Sur oraz Wielkie Pęknięcie, nowa droga na 1000-metrowej ścianie El Monstruo) oraz na Sfinksie w Cordilliera Blanca (Wyjście z cienia). Ma na koncie wejścia na trzy wieże Torres del Paine: Torre Sur, Torre Central i Torre Norte. Dokonywał także wartościowych przejść w Alpach (najszybsze polskie przejście klasyczne zachodniej ściany Petit Dru) i w Dolomitach (np. Moderne Zeiten, Marmolada).

Laureat nagrody JEDYNKA – za najlepsze polskie przejście wspinaczkowe w 2004 roku – poprowadzenie nowej drogi na najwyższym szczycie w masywie Torres del Paine w Patagonii. Dwukrotnie wyróżniony na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY, w kategorii alpinizm.

Publikował w największych czasopismach zagranicznych między innymi w „Alpinist”, „AAJ”, „Climb”, „Desnivel”, „High, Rock&Ice”. Członek redakcji kwartalnika „Taternik” oraz felietonista GÓR.

Wojciech Wajda, znany jako Dozent. Szkoli nieprzerwanie od 1988 (skałki, Tatry lato i zima, kursy instruktorskie, unifikacje). Oprócz licznej grupy początkujących wyszkolił też (jako asesor) kilkunastu instruktorów. Młodszy instruktor (1988), instruktor (1990), od 1994 – po zmianie stopni – instruktor alpinizmu. Posiada państwowe uprawnienia instruktora wspinaczki sportowej i wysokogórskiej oraz francuski stopień Initiateur alpinisme 2eme degre i uprawnienia ekiperskie PZA.

Ma na koncie kilkadziesiąt nowych dróg skałkowych w Sokolikach i Rudawach (sporo bez asekuracji). Mimo gnębiących go kontuzji, ciągle się „rusza”, nie tylko wspinaczkowo, również uprawiając narciarstwo alpejskie i skituring.

Autor rysunków do przewodnika Skałki Wzgórza Sokolik i internetowego przewodnika po Sokolikach i Rudawach, a także haseł o sprzęcie w Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu.

Współautor (z Arturem Sobczykiem) przewodnika „Góry Sokole”. Jego teksty ukazywały się w GÓRACH, „Taterniku” i „Taterniczku”. Regularnie publikuje na stronach internetowych materiały szkoleniowe, głównie na tematy dotyczące sprzętu i asekuracji.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn