Polskie medale we wspinaczce na czas na Akademickich Mistrzostwach Europy

przez Administrator | Opublikowano 07 sierpnia 2015 12:59

Pierwszy dzień Akademickich Mistrzostw Europy we Wspinaczce Sportowej dobrze wspominać będą Klaudia Buczek i Marcin Dzieński, którzy wywalczyli kolejno srebrny i złoty medal w konkurencji na czas. Rywalizację na ścianie Poziom 450 poprzedziła ceremonia otwarcia mistrzostw.

Ceremonia otwarcia

W czwartek 6 sierpnia na Rynku w Katowicach odbyła się uroczysta ceremonia otwierająca pierwsze Mistrzostwa studentów Starego Kontynentu. O godz. 11:00 zgromadzili się wszyscy zawodnicy, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw, wolontariusze oraz dziennikarze. Ceremonię rozpoczął uroczysty przemarsz wszystkich sportowców reprezentujących 24 uniwersytety z całej Europy, niosących flagi państwowe.

Gdy tylko wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, głos zabrali Bogusław Oleksy – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw, Adam Roczek – prezydent Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego oraz Marzena Szuba – wiceprezydent miasta Katowice. Powitano wszystkich uczestników, życząc im powodzenia i owocnej rywalizacji w duchu fair play. Tym samym Mistrzostwa zostały oficjalnie rozpoczęte. Następnie przyszedł czas na ślubowania, które w imieniu zawodników złożyła Anna Brożek, a w imieniu sędziów Artur Polański.

Na koniec byliśmy świadkami niezwykle widowiskowego występu freestylowej grupy „Trick Silesia”, będącego połączeniem sztuk walki, gimnastyki wyczynowej i breakdance’u. Po wywiadach i pamiątkowych zdjęciach zawodnicy udali się na obiad.

Mistrzostwa zainaugurowały czasówki

Przed godziną 16 przystąpiono do treningów, po których zaczęła się runda kwalifikacyjna we wspinaczce na czas. Najszybsze z pań osiągały rezultaty w okolicach 5 sekund. Jedynie Juliia Kaplina „wbiegła” po 10-metrowej ścianie 4,90 sek., co było najlepszym wynikiem. Czołówka panów osiągała czasy ok. 4 sek. Tylko Stanisław Kokorin i Marcin Dzieński zeszli poniżej 4 sek., a reprezentant Rosji zanotował rekordowe 3,71 sek.

O dużym pechu może mówić Ola Rudzińska, ambasadorka mistrzostw i jedna z pretendentek do medalu. Już w kwalifikacjach doznała poważnej kontuzji palca, co uniemożliwiło walkę o medale. Rywalizacja z rundy na rundę była bardziej zacięta i dostarczała wielu emocji, nie tylko pozostałym zawodnikom ale również przybyłym na Poziom 450 kibicom. Ostatecznie w małym finale zmierzyły się Anna Tsyganowa i Elena Markuszewa. W walce o złoto Klaudia Buczekmusiała uznać wyższość Julii Kapliny.

Półfinał mężczyzn to podobnie jak w przypadku kobiet rywalizacja trzech reprezentantów Rosji oraz jednego reprezentanta Polski. Złoto trafiło w ręce Marcina Dzieńskiego, srebro dla Antona Poliakova a brąz dla Stanisława Kokorina.

Złoto wywalczył Marcin Dzieński

Przy dźwiękach dynamicznej muzyki i niesamowitej oprawie świetlnej odbyła się ceremonia kwiatowa oraz wręczono wyróżnienia za najszybsze wejścia. To był długi i wyczerpujący dzień, ale jeszcze 3 dni rywalizacji przed studentami.

Podium kobiet

I podium mężczyzn

W piątek (07.08.2015) czas na bouldering na Rynku w Katowicach. W godz. 9:00-11:00 kwalifikacje kobiet, 12:30-15:30 kwalifikacje mężczyzn, 20-22 finały. Serdecznie zapraszamy.

Pełne wyniki:

Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn