Od gór do morza – Słowenia

przez Administrator | Opublikowano 24 sierpnia 2015 20:54

Jeśli marzy Wam się by podczas outdoorowej wyprawy zaznać wszystkiego, wybór jest prosty – miejscem gdzie jest to możliwe jest Słowenia. Malutki kraj, w którym możemy wspiąć się na alpejskie szczyty, wędrować przez urodziwe bezdroża, wspinać się po skałach i eksplorować jaskinie, kąpać się w gorących źródłach, spływać rwącymi górskimi rzekami, przemierzać góry i doliny na rowerze, by wreszcie zanurzyć się w Morzu Adriatyckim na dzikiej plaży.

Tuż za rogiem

Słowenia ma mniej-więcej tyle mieszkańców co… Warszawa, przy tym zajmuje jedynie 20 273 kilometrów kwadratowych, czyli nieco więcej niż nasze województwo podlaskie. Na każdy kilometr kwadratowy przypada około stu mieszkańców. Kraj ogłosił niepodległość w 1991 roku, mam więc tu do czynienia z młodą europejską demokracją – tę świeżą energię czuć na każdym kroku.

Widok na Alpy z Lublany, stolicy Słowenii (fot. Outdoor Magazyn)

Widok na Alpy z Lublany, stolicy Słowenii (fot. Outdoor Magazyn)

Graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. I jest niedaleko! Na przykład z Krakowa od Lublany, czyli stolicy Słowenii, samochodem można dojechać już w 8 godzin. Możemy tam też dolecieć (są bezpośrednie loty z Warszawy) lub dojechać pociągiem choćby przez Wiedeń. Dobrze rozwinięta jest także sieć płatnych przewozów samochodowych (blablacar lub prevoz.org).

Nie ma wątpliwości, że Słowenia to raj dla wszelkich aktywności outdoorowych. Jest to w większości kraj wyżynny i górski, aż 90 proc. powierzchni leży ponad 300 m n.p.m. Najwyższy szczyt to położony w Alpach Julijskich Triglav (2864 m n.p.m.). Co więcej, prawie połowę kraju zajmują lasy – Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie. Znajdziemy tu także liczne rzeki, jaskinie i skały – czyli atrakcje dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników outdooru. Dla Słoweńców wspinaczka górska i bieganie, to niemalże sporty narodowe!

Pieszo przez Słowenię

Hiking, czyli piesze jednodniowe wycieczki, jest słoweńską aktywnością numerem jeden. Nic dziwnego, dla miłośników pieszych wycieczek zaplanowano aż 9 tys. kilometrów oznaczonych górskich szlaków (czerwony kolor). Ponad 5 tys. kilometrów to szlaki tematyczne (żółty lub biały kolor), w tym np. dla nordic walking, czy śladami wybranego typu architektury. Pieszo można przemierzyć całą Słowenię, przy czym nie musimy martwić się o nocleg – znajdziemy go nie tylko na kempingach, ale również w wielu schroniskach. Wędrować można właściwie cały rok (słońce w Słowenii świeci przez ponad 2 tys. godzin rocznie), jednak najlepiej udać się na pieszą wyprawę w wybranym terminie od czerwca do października.

Słowenia to kraj pełen przestrzeni dla sportów outdoorowych pod każdym aspektem (fot. Outdoor Magazyn)

Słowenia to kraj pełen przestrzeni dla sportów outdoorowych pod każdym aspektem (fot. Outdoor Magazyn)

P1100001

P1090994

P1090997

Bujne lasy Słowenii (fot. Outdoor Magazyn)

Tor dla kajaków na rzece Soca niedaleko Nova Gorica (fot. Outdoor Magazyn)

Tor dla kajaków na rzece Soca niedaleko Nova Gorica (fot. Outdoor Magazyn)

Dla tych, którzy szukają górskich wyzwań zaplanowana jest trasa szlakiem Slovenian Mountain Trail, mająca 500 km, co przekłada się średnio na 28 dni wędrówki. Szlak startuje z okolic miasta Maribor, a kończy się tuż przy wybrzeżu Anakaran. Obejmuje wszystko co Słowenia ma najlepsze pod względem górskich przygód, w tym także najwyższy szczyt, czyli Triglav.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn