Poszukiwania zakończone – Olek Ostrowski pozostał na zawsze na Gasherbrunie II

przez Administrator | Opublikowano 27 lipca 2015 15:56

Od soboty informowaliśmy o zaginięciu Olka Ostrowskiego podczas zjazdu z obozu drugiego do pierwszego na Gasherbrumie II oraz próbach organizowania i przeprowadzenia akcji poszukiwawczej. Niestety, po godzinie 14 polskiego czasu Jerzy Natkański z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki przekazał najgorszą z możliwych informację o zakończeniu poszukiwań.

Na profilu FB Fundacji możemy przeczytać komunikat Jerzego Natkańskiego:

Po kontakcie z bazą pod Gasherbrumem II informuję, że dziś po godzinie 14. czasu polskiego, ekipa poszukująca Olka Ostrowskiego wróciła do bazy. Teren zaginięcia polskiego ski-alpinisty został przeszukany, niestety nie znaleziono jego śladów. Ze względu na trudne warunki pogodowe i terenowe, akcja nie będzie kontynuowana.

Łączymy się w smutku z rodziną i przyjaciółmi Olka ….
Zarząd Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

olek-ostrowski-gasherbrum-fot-piotr-drozdz

Wczoraj, 26 lipca grupa HAPsów (High Altitude Porter) wyszła z bazy w celu odnalezienia Olka pomiędzy obozem drugim a pierwszym, gdzie zaginął. Dzisiaj przedpołudniem niektóre serwisy podały informację o tym, że grupa nie znalazła śladów Olka i w nocy wróciła do bazy.

Również wczoraj do bazy czoraj do bazy dotarli Andrzej Bargiel i Darek Załuski z zamiarem wsparcia działań poszukiwawczych. Jednak zgodnie z ostatnią informację Andrzej i Darek nie będą kontynuowali poszukiwań.

Z wielkim bólem serca przekazujemy wyrazy najwyższego współczucia dla rodziny i przyjaciół. Skromna i pełna radości i optymizmu twarz Olka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

***

25 lipca, podczas zjazdu na nartach po próbie zdobycia Gasherbruma II zaginął Olek Ostrowski.

Olek Ostrowski (fot. Piotr Śnigórski)

Olek Ostrowski, 27 lat, pochodzi z Wetliny (Bieszczady), ratownik GOPR, instruktor narciarstwa, członek KW Kraków. W 2012 roku samotnie zjechał północną ścianą Piku Lenina (7134 m), dwa lata później jako pierwszy Polak zjechał na nartach południowo-wschodnią ścianą Kazbeku (5047 m).

W 2014 roku zorganizował jednoosobową wyprawę w Himalaje, podczas której samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu zdobył szczyt Cho Oyu (8201 m), a następnie zjechał z niego na nartach. Był to pierwszy zjazd na nartach z tej góry dokonany przez Polaka. Dodatkowo także polski rekord wysokości zjazdu na nartach. Za to osiągnięcie otrzymał wyróżnienie w kategorii alpinizm podczas „Kolosów” oraz nagrodę w konkursie TRAVELERY.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn