Wybór lornetki na wakacyjną wyprawę – porady marki Nikon

przez Administrator | Opublikowano 11 czerwca 2015 12:10

Kompletowanie ekwipunku turystycznego, to bardzo złożone zagadnienie i zawsze wymaga odpowiedzi na kilka pytań. Jakie są nasze oczekiwania? Ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na wyposażenie turystyczne? Czy będziemy go używać podczas każdej pory roku, czy tylko latem lub tylko zimą?

Podobnie jak zakup solidnych butów, pakownego plecaka czy uniwersalnej czołówki, wybór właściwej lornetki – mimo ogromnej oferty – nie jest wcale sprawą łatwą. Lornetki w 100 proc. uniwersalnej nie ma. Inną powinien mieć turysta idący latem na Orlą Perć, inną grupa przyjaciół przechodząca cały Beskid Niski, wreszcie inną wielodzietna rodzina spędzająca wakacje w górskim domu wczasowym. Najlepsza lornetka to wcale nie ta najdroższa i już z pewnością nie największa lub o największym osiągalnym powiększeniu. Poniżej przedstawimy kilka zasad jak wybrać dla siebie tę optymalną, która możliwie jak najlepiej spełni nasze oczekiwania.

KRT_Kozica_Panorama_7_DONE

Jest wiele powodów, by w poruszając się w górach mieć przy sobie lornetkę. Góry to miejsce, gdzie piękno przyrody łączy się z pięknem krajobrazu i natura sama podsuwa nam wiele tematów do obserwacji: interesująca panorama czy rzadkie gatunki zwierząt to najczęstsze przypadki, w których lornetką zobaczymy dużo więcej niż gołym okiem. Bez lornetki wiele gatunków zwierząt będzie bardzo trudne do dostrzeżenia. Mając przy sobie dobrą lornetkę, z łatwością poczujemy różnicę między „patrzeć” i „widzieć”. Lornetka – podobnie jak mapa czy telefon komórkowy – ma w górach również znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Dzięki lornetce łatwiej będzie nam ustalić nasze położenie, skuteczniej też będziemy w stanie dostrzec innych turystów, np. wołających o pomoc. Lekka, solidna i wodoszczelna lornetka powinna znaleźć się w każdym plecaku – mówi Tomasza Zwijacz-Kozicy – przewodnik tatrzański, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Mniej znaczy więcej

Po lornetkę sięgamy, by zobaczyć dużo więcej niż gołym okiem. To zupełnie naturalne. Wydawać by się więc mogło, że im większe powiększenie, tym lepszy sprzęt. Jednak nic bardziej mylnego. Tu doskonale sprawdza się zasada, że im mniej tym lepiej. W praktycznie każdej dziedzinie turystyki idealnie sprawdzają się lornetki o małym powiększeniu, najczęściej 8x.

Nikon, Aculon

Nikon, Aculon

Zalet jest kilka: po pierwsze, lornetki o małym powiększeniu oferują większe pole widzenia. Dzięki temu np. górska panorama prezentować będzie się znacznie ciekawiej, łatwiej też będzie nam odnaleźć interesujący obiekt lub śledzić w locie rzadko spotykanego ptaka. Po drugie: lornetki o mniejszym powiększeniu oferują jaśniejszy obraz. Lornetka taka będzie lepiej spisywać się przed świtem, podczas zmierzchu lub nawet w księżycową noc. Jaśniejszy obraz to łatwiejsze ustawienie ostrości i lepsza percepcja kolorów.

KRT_Kozica_Panorama_3_DONE

Po trzecie: lornetka o małym powiększeniu umożliwia spokojniejszą obserwację – to szczególnie ważne dla osób chodzących po górach z ciężkim plecakiem. Zmęczone ramiona nie pozwolą od razu na stabilne trzymanie lornetki, a im mniejsze powiększenie, tym „spokojniejszy” obraz widziany w lornetce. Z tego samego powodu małe powiększenie jest również istotne dla dzieci – kilkulatek czy kilkulatka może mieć spore problemy z utrzymaniem lornetki za ciężkiej lub o większym powiększeniu. Musimy pamiętać, że drgający, trzęsący się obraz szybko prowadzi do zmęczenia wzroku i błędnika, a w konsekwencji zniechęca do korzystania z lornetki.

Jaki obiektyw?

Gdy szczegółowo przyjrzymy się ofercie wielu producentów, szybko zauważymy, że to samo powiększenie oferowane jest w lornetkach istotnie różniących się średnicą obiektywów. Nikon np. oferuje modele zarówno 8×20 jak i 8×56. Jakie znaczenie dla turysty ma średnica obiektywów? Odpowiadając najkrócej – ogromne! Podczas gdy lornetka 8×20 to kieszonkowy model o masie około 300 gram, lornetka 8×56 to już „kawał szkła” o masie sporo ponad kilogram!

Średnica obiektywów decyduje o jasności obrazu dawanego przez lornetkę. Przy ustalonym powiększeniu (w naszym wypadku 8x), im większa średnica obiektywu, tym jaśniejszy obraz. Ponieważ obiektyw o średnicy 56 mm ma powierzchnię ponad 5 razy większą od powierzchni obiektywu o średnicy 25 mm (mimo zaledwie dwukrotnej, zdawałoby się, różnicy matematycznej), lornetka 8×56 da obrazy ponad 5 razy jaśniejsze niż model 8×25!

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. Tomek napisał(a):

    „(mimo zaledwie dwukrotnej, zdawałoby się, różnicy matematycznej)” – autor chyba nie skończył żadnej szkoły, a tym bardziej „matematycznej”.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn