Sprzęt do wspinania z własną asekuracją – poradnik rockice.pl

przez Administrator | Opublikowano 23 czerwca 2015 17:40

Obecnie można zaobserwować coraz większe zainteresowanie wspinaczką – jest to wspaniały, ogólnorozwojowy sport, który wyróżnia się bardzo dużym zróżnicowaniem. W zależności od terenu, pory roku i własnych preferencji działalność wspinaczkową można podzielić na:

 • bouldering
 • wspinaczka skałkowa
 • wspinaczka górska:
  • taternictwo (letnie i zimowe)
  • alpinizm– w górach lodowcowych
 • wspinaczka lodowa
 • wspinaczka mikstowa
 • wspinaczka wielkościanowa (bigwall)
 • wspinaczka wysokościowa (himalaizm).

Biorąc pod uwagę sposób asekuracji, wspinanie można podzielić na:

 • bez asekuracji (w przypadku boulderingu)
 • z dolną asekuracją:
  • z własną asekuracją – wspinanie tradycyjne (tradowe)
  • z wykorzystaniem stałych punktów przelotowych, takich jakspity czy ringi – wspinanie sportowe.

Tak jak wspinanie sportowe wymaga dość prostego sprzętu – uprząż, lina, ekspresy, przyrząd asekuracyjny – i jest dość intuicyjne, tak wspinaczka tradycyjna wymaga szerszej palet elementów wspomagających asekurację.

Główne kategorie sprzętu używanego w wspinaniu tradycyjnym to:

 1. Rocksy– najpopularniejsze z kości. Składają się z metalowej (najczęściej wykonanej z duralu, mosiądzu lub stali) pryzmy, przez którą przewleczone jest (wykonane ze stalowej linki) cięgło, służące do wpięcia karabinka lub ekspresu. Rocksy zakłada się głównie w szczelinach pionowych. Kość można włożyć do szczeliny na dwa sposoby, co zwiększa jej uniwersalność.
Rocksy Alu-Nuts firmy Rock Empire

Rocksy Alu-Nuts firmy Rock Empire

Kształty kości jest zróżnicowany – mogą być one lekko wygięte by lepiej układać się w szczelinach, nierzadko mają wypukłe fragmenty przy krawędziach.

Powyżej dobrze osadzona kość

Powyżej dobrze osadzona kość

 1. Heksy– kości heksagonalne, o przekroju nieregularnego sześciokąta. Ze względu na swoją budowę heksy możemy osadzać na trzy różne sposoby, w tym również mimośrodowo. Zazwyczaj przy heksach nie stosuje się stalowych cięgieł, lecz bardziej giętkie pętle z repsznura lub taśmy.
Heksy Carvex na dynemie firmy CAMP

Heksy Carvex na dynemie firmy CAMP

Powyżej dobrze osadzony heks, widoczny efekt mimośrodu

Powyżej dobrze osadzony heks, widoczny efekt mimośrodu

 1. Friendy– zwane „kośćmi mechanicznymi”. Zostały stworzone do asekuracji w równoległych rysach.
Friendy Axel firmy Rock Empire

Friendy Axel firmy Rock Empire

Friend powinien być ustawiony w kierunku potencjalnego odpadnięcia, czyli w dół. Błędem jest osadzanie friendów skierowanych równolegle do powierzchni ziemi (nie zawsze tożsame ze skierowaniem frienda prostopadle do ściany), ponieważ w przypadku odpadnięcia wspinacza taki friend przekręci się w dół, co jest niekorzystne z punktu widzenia stabilności  frienda.

Dobrze ustawiony friend, skierowany w stronę potencjalnego lotu, czyli w tej sytuacji na wyrywanie w dół

Dobrze ustawiony friend, skierowany w stronę potencjalnego lotu, czyli w tej sytuacji na wyrywanie w dół

Dobrze dopasowany friend

Dobrze dopasowany friend

 1. Tricamy– kostka ze specyficznym „dzióbkiem” i taśmą zaczepioną w sposób umożliwiający jej mimośrodowe działanie. Dzięki temu tricamy można stosować zarówno w szczelinach pionowych, jak i poziomych, a także w charakterystycznych dla wapienia dziurkach pochodzenia krasowego. Ze względu na małą powierzchnię klinowania, świetnie spisują się w szczelinach o nierównych brzegach.
Tricam Set firmy CAMP

Tricam Set firmy CAMP

Przykładowe osadzenia Tricamów

Przykładowe osadzenia Tricamów

10

 1. Ballnuty – nazwa robocza firmy Trango, można je spotkać także pod nazwą slidery. W skrócie da się je opisać jako kości na podwójnym cięgle, gdzie drugie cięgno jest ruchome i zakończone metalową główką, służącą do zacierania. Stosuje się je do hakodziur i bardzo wąskich, równoległych szczelin. W praktyce rzadko używane, jedynie na wybranych tzw.”gritowych” drogach, ze słabą asekuracją, gdzie nic innego nam nie siądzie. Ballnuty zdecydowanie wykraczają poza standardowy zestaw.
Ball Nuty firmy CAMP

Ball Nuty firmy CAMP 

***

Kości, które zostały silnie obciążone mają tendencję do „zacierania się” w skale (ze względu na miękki metal, z którego są wykonane) i często do ich wyjęcia niezbędny jest specjalny przyrząd, nazywany jebadełkiem.

Klucz do kości (jebadełko) Nut Key firmy CAMP

Klucz do kości (jebadełko) Nut Key firmy CAMP

Więcej informacji na stronie: www.rockice.pl

Mateusz Mazurek

Rockice.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn