Tatrzańskie bieganie – co nas czeka latem?

przez Administrator | Opublikowano 25 marca 2015 10:40

Tatry doskonale nadają się biegania – są łatwo dostępne, relatywnie niewysokie, z wieloma przystępnymi szlakami, a przy tym oferują prawdziwą ucztę dla oka. Nie ma więc nic dziwnego, że amatorów tatrzańskiego biegania jest z roku na rok coraz więcej. Przekłada się to także na chętnych do udziału w biegowych zawodach. 

Flexistav Bieg Granią Tatr 

W tym roku powraca Bieg Granią Tatr, który odbędzie się 15 sierpnia. Trasa prowadzi szlakami turystycznymi polskich Tatr Zachodnich oraz Wysokich i należy do wymagających technicznie ze względu na teren skalny, luźne kamienie, znaczne ekspozycje i przewyższenia. Na trudność wpływa także kapryśna tatrzańska pogoda. Dystans biegu to około 70 kilometrów. Zawodnicy będą musieli się zmierzyć z przewyższeniami w granicach +5000 m/-4900m. Zawody startują o godz. 4:00 w nocy.

(fot. Piotr Dymus)

(fot. Piotr Dymus)

bieg-grania-tatr1

Na liście startowej znajduje się 338 osób, plus 38 na liście rezerwowej. Żeby wziąć udział w Biegu Granią Tatr zawodnicy muszą mieć ukończone w limicie czasu, na pełnej trasie dwa biegi górskie i na ich podstawie zebrane 3 punkty kwalifikacyjne do dnia zapisów. Punkty muszą być zebrane w maksimum dwóch biegach w latach 2013-2015.

bieg_granią_tatr2

Limit czasu ukończenia biegu wynosi 17 godzin, przy czym są także limity czasowe na konkretnych punktach:

  • Schronisko na Hali Ornak: godz. 10.30 (6,5h od startu)
  • Schronisko Murowaniec: godz.14.00 (10h od startu)
  • Wodogrzmoty Mickiewicza: godz. 18.00 (14h od startu)
  • Meta: godz. 21.00 (limit 17h)

Po ich przekroczeniu zawodnicy nie mogą kontynuować zawodów i są zobowiązani do zejścia z trasy i oddania numeru startowego sędziemu. Pierwszego zawodnika na mecie organizatorzy spodziewają się o godz. 13.

bieg-grania-tatr-profil

Trasa zawodów będzie wyznakowana w miejscach skrzyżowania szlaków oraz w punktach newralgicznych. Na trasie będą znajdować się dwa punkty odżywcze (Schronisko na Hali Ornak i Schronisko Murowaniec) i punkt z wodą przy Wodogrzmotach Mickiewicza.

Bieg nie należy do tanich. Opłata startowa wynosi 250 zł plus 100 zł opłaty za udostępnienie terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli w sumie 350 zł

W ramach opłaty startowej organizator zapewnia:

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn