Super Kolos dla Janusza Kurczaba

przez Administrator | Opublikowano 12 marca 2015 11:11

Nazwisko jednego z laureatów tegorocznych Kolosów już znamy. Wiemy, kto otrzyma Super Kolosa. Kapituła zdecydowała, że najcięższa, bo ważąca prawie 10 kg statuetka za całokształt dokonań, trafi do rąk Janusza Kurczaba, wybitnego alpinisty oraz niestrudzonego popularyzatora i kronikarza polskich osiągnięć w górach całego świata oraz wieloletniego autora i redaktora wspinanie.pl.

Janusz Kurczab

Laureat Super Kolosa urodził się 77 lat temu w Warszawie. W młodości był jednym z najlepszych szermierzy w kraju, wielokrotnym mistrzem Polski w szpadzie i uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Rzymie.

Sukcesy wspinaczkowe zaczął odnosić we wczesnych latach 60. Wytyczył wiele nowych skalnych i lodowych dróg w Tatrach, Alpach, Hindukuszu i Karakorum. W roku 1971 dokonał pierwszego zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc. Trzy lata później kierował wyprawą, której uczestnicy jako pierwsi zdobyli Shishpare Sar w Karakorum, dwukrotnie próbował też wytyczyć nową drogę na K2 (osiągając wysokość 8400 m i 8250 m).

Jest autorem wielu książek i przewodników, m.in. serii Polskie Himalaje, stanowiącej niezastąpione kompendium wiedzy na temat historii eksploracji najwyższych gór świata.

Podczas Kolosów 2014 prelekcję poświęconą laureatowi będzie można oglądnąć tuż po ceremonii wręczenia statuetek w hali Gdynia Arena, w niedzielę, 15 marca, o godz. 17.30.

Źródło: kolosy.pl

Kolosy to polskie nagrody za dokonania eksploracyjne przyznawane corocznie, począwszy od marca 2000 roku.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn