Zimą biega się siłowo – ultrasi zaczęli sezon

przez Administrator | Opublikowano 05 lutego 2015 15:09

W sobotę na końcu świata, czyli w maleńkiej Pasterce w Kotlinie Kłodzkiej,  znanej z Maratonu Gór Stołowych i tras Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich – odbył się pierwszy Zimowy Półmaraton Gór Stołowych. Sporo śniegu, ujemne temperatury, malownicza trasa i niesamowita meta na Szczelińcu Wielkim na dobre zagoszczą w kalendarzu biegów górskich.

visual-2

Mimo, że to zawody „tylko” na 20km, podium zdominowali zawodnicy znani z długich biegów: najszybsza wśród kobiet Magda Łączak, oraz Marcin Świerc i Paweł Dybek z Salomon Suunto Team.  Po zawodach opowiedzieli o tym, dlaczego tak trudno biega się zimą i zdradzili swoje  plany na pierwszą część sezonu, min. start w Biegu Rzeźnika!

10959442_10101649588348778_3708655250518029934_n

Magda Łączak –  Najszybsza z kobiet, czas 2h 34min

Jakie miałaś oczekiwania przed zawodami?

Nie spodziewaliśmy się wielkiej zimy w Pasterce wyjeżdżając z Mielca.  U nas leżały ze 2cm białego pyłu, a tam na miejscu okazało się, że dzień przed zawodami spadło mnóstwo śniegu, trzeszczy mróz, no inny świat – co w sumie bardzo mnie cieszyło! Ostatecznie z zapowiadanych -11 stopni zrobiło się około  -4, a więc idealnie do biegania.

Zmarzłaś?

No tak, co nawet widać na zdjęciach ;) Nie biegłam jakoś bardzo szybko i może dlatego miałam kłopot z rozgrzaniem się, szczególnie rąk. To zimowe bieganie jest specyficzne, bardzo siłowe i człowiek tak jakoś automatycznie pilnuje się, żeby nie biec na maksa, żeby oszczędzać siły. Ten śnieg był dość ciężki, dający w kość i zdradliwy. Na jednej z łąk raz mi się zdarzyło zaliczyć nura po pas – wpadłam w zaspę. Zawodnicy za mną mieli niezły ubaw ;)

Logistyka w biegach ultra nie jest ci obca, a jak szykowałaś się na tak krótki start?

Nie planowałam zbyt wiele, ani co wezmę ze sobą, ani ile czasu mi to zajmie – bieganie w zimie jest nieprzewidywalne… Wydawało mi się, że powinnam przebiec poniżej 3 godzin, wiec wzięłam ze sobą tylko dwie czekoladki  (których i tak nie zjadłam J ). Udało się tych trzech godzin nie przekroczyć ;)

Kiedy zaczęłaś trenować po jesiennej przerwie?

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn