Centrum Górskie Korona Ziemi otwarte!

przez Administrator | Opublikowano 16 lutego 2015 12:25

Nie było tradycyjnego przecinania wstęgi. Klucz do pierwszego w Polsce interaktywnego muzeum gór i himalaizmu wyrąbano czekanami w bryle lodu. – Wiele jest na świecie muzeów poświęconych górom. Większość z nich to jednak martwe gabloty. To muzeum jest żywe. Liczę, że będzie to także miejsce naszych himalajskich spotkań – powiedział podczas otwarcia wybitny himalaista Krzysztof Wielicki.

Krzysztof Wielicki otwiera Centrum Górskie Korona Ziemi (fot. Bartek Oczkowski)

W czekany zaopatrzeni zostali przez Bartosza Krawczaka – pomysłodawcę oraz prezesa Centrum: Bohus Hlavaty (Tatra Mountain Resorts) i Marcin Pająk (wójt gminy Zawoja) – inwestorzy Centrum, a wydobyć klucz pomogli Tadeusz Chowaniak – były wójt Zawoi oraz Alina Kuś – była wicewójt, którzy bardzo wiele uczynili dla powstania Centrum. Pomagali himalaiści, w tym Krzysztof Wielicki.

Na otwarcie przybyła elita środowiska wysokogórskiego, w tym opiekunowie szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi, których makiety podziwiać można w Centrum.

Na otwarcie przybyła elita środowiska wysokogórskiego (fot. Bartek Oczkowski)

Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy zostali patronami Mount Everestu, jako pierwsi zimowi zdobywcy najwyższej góry świata. Opiekunem McKinley (Denali) na Alasce jest Ryszard Pawłowski, który wspiął się na ten szczyt 9 razy! Opiekunem Elbrusa jest Denis Urubko – znany z tego, że wybiegł na ten pięciotysięcznik podczas zawodów Elbrus Race. Piramida Carstensza znalazła swojego opiekuna w osobie wybitnego słowackiego himalaisty Petera Hamora, zdobywcy Korony Ziemi. Kilimandżaro wziął w opiekę Tomasz Kobielski – trzeci polski zdobywca Korony Ziemi, który na najwyższy wierzchołek Afryki wyszedł… kilkadziesiąt razy. Dachowi Europy Mont Blanc patronuje filar polskiego himalaizmu Janusz Kurczab, który dokonał I zimowego przejścia Wielkim Filarem Narożnym Mont Blanc. Mont Vinson na Antarktydzie wziął w opiekę Janusz Majer – wybitny himalaista i podróżnik. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej Aconcagua – znajduje się pod opieką Martyny Wojciechowskiej. Patronem Góry Kościuszki jest Edmund Strzelecki.

Denis Urubko (fot. Bartek Oczkowski)

Ryszard Pawłowski (fot. Bartek Oczkowski)

Wszyscy współcześni opiekunowi obecni byli na otwarciu, z wyjątkiem Janusza Kurczaba, któremu na przybycie nie pozwoliły względy zdrowotne oraz Martyny Wojciechowskiej przebywającej w Nowym Jorku, z którą jednak połączono się za pośrednictwem Internetu. Dziennikarka, podróżniczka, redaktor naczelna National Geographic Polska w ten sposób życzenia dla otwartego Centrum.

Wśród gości była m.in. Anna Milewska – gwiazda srebrnego ekranu, żona ś.p. Andrzeja Zawady – wybitnego kierownika wypraw himalajskich. Przyjechali himalaiści z Zakopanego – Ryszard Gajewski i Maciej Pawlikowski. Przybyło młode pokolenie zdobywców ośmiotysięczników, w tym Janusz Gołąb, Adam Bielecki, Kacper Tekieli. Obecna była Kanadyjka Bernadette McDonald – autorka bestselleru o polskich Lodowych Wojownikach pt. „Ucieczka na szczyt”.

Wśród gości była m.in. Anna Milewska, żona ś.p. Andrzeja Zawady (fot. Bartek Oczkowski)

Denis Urubko otrzymał tort w kształcie paszportu wraz z gratulacjami przyjęcia polskiego obywatelstwa. Tortami obdarowani zostali także Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy – a były to torty identyczne jak te, które dostali w 1980 roku po pierwszym zimowym zdobyciu Mount Everestu. – Wtedy były to jednak straszliwe zakalce – wspominał Leszek Cichy. Opiekunowie gór przekazali pamiątki na rzecz Muzeum oraz pozostali do dyspozycji gości podczas jego zwiedzania. Całości dopełnił koncert grupy Palfy Gróf, którego przebojem został utwór poświęcony Lodowym Wojownikom. Na scenie wystąpił także jako wokalista i gitarzysta… Denis Urubko.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn