Narciarska wiosna w Dolinie Stubai

przez Piotr Turkot | Opublikowano 28 stycznia 2015 12:35

Gdy na wiosnę w Polsce ubywa śniegu na stokach, nie oznacza to końca narciarskiego sezonu. Na lodowcu Stubai w Austrii można cieszyć się białym trasami nawet do czerwca. Dodatkowe korzyści z takiego urlopu to lekka opalenizna oraz miłe wspomnienia z tutejszych schronisk i wydarzeń.

Ferie w pełni, ale nie wszystkim dane będzie skorzystać z urlopu lub dobrych warunków śniegowych na stoku. Nic jednak straconego. W ośrodkach narciarskich w dolinie Stubai sezon na sporty zimowe trwa przez całą wiosnę, a na tutejszym lodowcu, uznawanym za największy lodowcowy teren narciarski w Austrii, można szusować aż do czerwca.

Biegówki w dolinie Stubai (fot. Andre Schoenherr / Stubai Tirol)

Biegówki w dolinie Stubai (fot. Andre Schoenherr / Stubai Tirol)

Lodowiec Stubai – dla amatorów rozmaitych sportów zimowych

Jeśli na urlop wybieramy się z grupą ludzi, którzy preferują różne sporty zimowe, lodowiec Stubai jest odpowiedzią na pytanie: „gdzie jechać?”. W ośrodku znajdują się zarówno nartostrady, snow park Moreboards Stubai Zoo do treningu skoków i trików, trasy do jazdy off-piste – polecane przez Powder Department (mapy i tracki GPS można pobrać z www.powder-department.com) oraz trasy do relaksujących wędrówek w otoczeniu dzikiej przyrody.

Lodowa wieża do wspinaczki lodowej (fot. Stubai Tirol)

Lodowa wieża do wspinaczki lodowej (fot. Stubai Tirol)

Wyjątkową atrakcją jest dwudziestometrowa, lodowa wieża do wspinaczki (na stacji Gamsgarten, dostępna od grudnia do marca). Na lodowcu organizowane są także szkolenia freeride’owe i przeciwlawinowe.

Lodowiec Stubai (fot. Andre Schoenherr / Stubai Tirol)

Lodowiec Stubai (fot. Andre Schoenherr / Stubai Tirol)

Słoneczne dni zachęcają do odpoczynku na tarasach restauracji, skąd rozpościerają się imponujące widoki na ośnieżone szczyty. Szczególnie zachęcająco wygląda taras przy Schaufelspitz (na stacji Eisgrat), najwyżej położonej restauracji gourmet w Alpach, oraz antresola w barze Schneekristall Pavillon z otwieranym do połowy dachem (na stacji Gamsgarten).

Schneekristall Pavilon, Lodowiec Stubai (fot. Christoph Schoech / Stubai Tirol)

Schneekristall Pavilon, Lodowiec Stubai (fot. Christoph Schoech / Stubai Tirol)

Schlick 2000 –  centrum życia towarzyskiego

Ośrodek Schlick 2000 jak zwykle tętni życiem. Urlopowiczów przyciągają tu stoki o rozmaitym poziomie trudności, trasy do biegu przełajowego i wędrówek na rakietach śnieżnych, oraz emocjonujące, nocne saneczkowanie (w każdy czwartek). Nie bez znaczenia jest też dogodne usytuowanie alpejskich schronisk, w których można prowadzić ciekawe rozmowy, siedząc w wiklinowych fotelach, delektując się tyrolską kuchnią i wygrzewając w promieniach wiosennego słońca. Ważnym wydarzeniem na Schlick 2000 jest marcowy koncert plenerowy Open-Air przy stacji Kreuzjoch.

Elfer – niesamowite widoki z ziemi i powietrza

Góra Elfer może poszczycić się największym zegarem słonecznym w Alpach, który stanowi jednocześnie interesujące dzieło sztuki współczesnej oraz dogodny punkt widokowy na okolicę. Ten drewniany zegar ma 8 metrów średnicy, a wokół niego poprowadzony jest pomost. Najlepszy pogląd na dolinę mają jednak paralotniarze, którzy startują z grzbietu Elfer (mają tu doskonałe warunki termiczne), po to, by ostatecznie wylądować tuż przy miejscowości Neustift. Kolejną atrakcją ośrodka Elfer są długie, bo ponad 6-kilometrowe tory saneczkowe.

Schneekristall Pavilon, Lodowiec Stubai (fot. Stubai Tirol)

Schneekristall Pavilon, Lodowiec Stubai (fot. Stubai Tirol)

Serles – dla ceniących relaks

Strony: 1 | 2

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn