XV Karkonoskie Dni Lajtowe – podsumowanie

przez Administrator | Opublikowano 24 listopada 2014 10:00

XV Karkonoskie Dni Lajtowe odbyły się później niż zwykle, jednak jubileuszową edycję festiwalu miłośnicy alpinizmu odwiedzili tłumnie. To chyba za sprawą bardzo ciekawego programu, który był pełen nazwisk wspaniałych alpinistów. Gospodarzami wieczorów w sali kinowej Hotelu Gołębiewski w Karpaczu byli Agnieszka Bielecka i piszący te słowa Bogusław Magrel.

XV Karkonoskie Dni Lajtowe

Piątkowy wieczór należał do Denisa Urubko, który pokazał film o wytyczeniu nowej drogi na północnej ścianie trzeciej góry świata Kanczendzongi. Można było też zdobyć sporą wiedzę o odżywianiu i suplementacji podczas długotrwałych pobytów na wysokości, a to dzięki prelekcjiJagody Podkowskiej.

Sobota to najdłuższy dzień pokazów, aż 9 godzin ciekawych prezentacji z gór wszystkich kontynentów. Poranek należał do członów PKA, którzy prezentowali sprawozdania z wypraw klubowych, między innymi w góry Boliwii, Peru, Kenii, Nepalu. Były zdjęcia ze wspinaczki na odległych norweskich ścianach i na kaukaską Uszbę. Na pokazach klubowych pojawia się więcej filmów, co chyba jest zasługą popularyzacji zestawów Go Pro.

Pokazy Gwiazd rozpoczęła Iwona Zadarnowska. Nasza wieloletnia koleżanka klubowa opowiedziała o swoich przeżyciach na Evereście, który zdobyła w trudnych warunkach pogodowych. Załamanie pogody w zejściu spowodowało ekstremalnie trudną sytuację, w której trzeba było wykazać się twardym charakterem, ale tego Iwonie na szczęście nigdy nie brakowało.

XV Karkonoskie Dni Lajtowe

Kolejna prelekcja była szczególna, zresztą tak samo jak jej autorka. Niezwykle piękną i osobistą opowieść o Tadeuszu Piotrowskim przybliżyła nam jego żona Danuta Piotrowska. Była to jedyna prezentacja na tegorocznym festiwalu złożona prawie w całości z czarno-białych zdjęć, a ich jakość dosłownie zachwyciła widzów. Z niecierpliwością czekamy na książkę o Tadeuszu, w której znajdą się niepublikowane do tej pory zdjęcia i listy z wypraw.

W świat gór wysokich na dobre przeniosła nas Agnieszka Bielecka, zdobywczyni Broad Peaku. Po wyprawach na Gasherbrum, Lhotse i Dhaulagiri wreszcie przyszedł upragniony sukces na 8000 metrów! Jesteśmy przekonani, że Agnieszka nie powiedziała ostatniego słowa, a polski kobiecy himalaizm zyskał silną zawodniczkę. Wreszcie przyszła kolej na Aleksandra Ruczkina, zdobywcę Złotego Czekana za nową drogę na Jannu. Piękne zdjęcia z ekstremalnych wspinaczek w towarzystwie takich sław jak Walery Rozow czy Mikołaj Totmianin wywoływały emocje u wszystkich. Aleksander jest klasycznym przykładem powiedzenia „im lepszy wspinacz, tym większa klasa”. Nie tylko jest doskonały technicznie, ale przede wszystkim to wielka osobowość. Tym bardziej cieszymy się, że jego pierwsza wizyta w Polsce miała miejsce na naszym festiwalu.

Wieczór zakończył przybyły prosto z Chamonix Anglik Jon Griffith. Ten zakochany w Alpach wspinacz poza biciem rekordów na Drodze Cassina na Denali czy pięknymi drogami w Karakorum skompletował już 10 dróg na północnej ścianie Grandes Jorasses. Jego drugim hobby jest fotografia, dlatego prezentowane przez Jona materiały śmiało można uznać za jedne z najlepszych w 15-letniej historii Dni Lajtowych. Może nie wypada porównywać, ale Jon ze swoimi ostrzonymi dziabkami i alpejskim stylem przypomina trochę Matrka Twighta. Nieważne, jak jest zimno, nieważne, co cię boli, trzeba się wspinać i tyle!

Na zakończenie wieczoru odbyły się dwie uroczystości. Najpierw honorowe członkostwo w

Polskim Klubie Alpejskim oraz tytuł instruktora otrzymał Włoch o polskich korzeniach Gilberto Marlante. Gil jako przedstawiciel Muzeum Alpinizmu w Turynie od lat współpracował z klubem przy organizacji festiwalu, prywatnie był uczestnikiem klubowych wypraw w Himalaje czy w góry Afryki.

Wreszcie nadchodzi najważniejsza chwila, wręczenie nagrody Primus inter Pares. Burmistrz Karpacza Ryszard Rzepczyński wręczył statuetkę Krzysztofowi Wielickiemu, wybitnemu polskiemu himalaiście. Gromkie brawa potwierdzały słuszność decyzji podjętej przez kapitułę nagrody, którą w tym roku tworzyli: Denis Urubko, Gilberto Merlante, Ryszard Rzepczyński i Bogusław Magrel.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn