Alexander Huber – gość 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

przez Administrator | Opublikowano 10 listopada 2014 12:11

Mamy wielką przyjemność zaprosić na spotkanie z Alexandrem Huberem podczas 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Będzie to jego druga wizyta w Krakowie, na KFG gościł równo 10 lat temu. I co tu dużo mówić, przez kolejne lata to właśnie do jego wyjątkowej prelekcji porównywane były spotkania z innymi gwiazdami krakowskiego festiwalu. Co więcej, długo trudno było Huberowi dorównać…

Alexander Huber. Rocznik 1968, urodzony w Trostbergu w Bawarii, z wykształcenia fizyk, z zawodu profesjonalny wspinacz. Pasją wspinania zarażony od najmłodszych lat, podobnie jak dwa lata starszy brat Thomas. A wspinaczkowego bakcyla zaszczepili w synach rodzice, zwłaszcza ojciec, znany z szybkich przejść alpejskich, między innymi jednodniowego przejścia północnej ściany Les Droites. Jeśli mielibyśmy w kilku zdaniach zawrzeć to, co charakteryzuje Hubera jako wspinacza, byłoby trudno… ale spróbujmy.

Alex Huber w trakcie wyprawy na Latok II (fot. huberbuam.de)

To z pewnością jeden z najwybitniejszych wspinaczy naszych czasów. Gdziekolwiek nie spojrzeć – krótkie drogi sportowe, wielowyciągowe ekstremy, niesamowite solówki, bicie rekordów czasowych w Yosemite, pierwsze klasyczne przejścia wielkich dróg na El Capitanie, ekspedycje górskie (ze starszym bratem Thomasem stanowią jeden z najaktywniejszych i najbardziej kreatywnych zespołów górskich na świecie) – tam z pewnością znajdziemy ślad działalności Hubera. Do tego charyzma, perfekcjonizm w planowaniu celów, niesamowita wytrwałość i konsekwencja w ich realizowaniu, no i nietuzinkowa osobowość. Szukanie granic możliwości fizycznych i psychicznych, a przy tym świadomość ceny ryzyka i nieprzekraczanie pewnych barier. Słowem, profesjonalista pełną parą.

Dorobek Niemca jest imponujący. Zaznaczmy tylko niektóre z jego osiągnięć. Resztę dopowie sam Huber, już w grudniu w Krakowie.

***

Osobny rozdział to niesamowite przejścia free solo, na czele z 500-metrową Hasse-Brandler na Cima Grande (VIII+), którą Huber przesolował w 2002 roku. W górach Niemiec soluje później jeszcze m.in. południową ścianę Dent du Géant (2006) iDrogą Szwajcarską na Grand Capucin (2008). Legendarne są jego solowe wyczyny w skałach, w tym szczególnie dwa w schleierwasserfall – w 2003 przechodzi na żywca Opportunist 8b, a rok później Kommunist 8b+.

Wiele rzeczy dzieje się u Hubera równolegle. Już w latach 90. gra pierwsze skrzypce w Dolinie Yosemite. Zaczyna od uklasycznienia Salathé Wall (5.13b) w 1995 roku, potem jest Freerider (5.12d) – 1998, dalej  Golden Gate (5.13a) – 2000 iZodiac (5.13d) – 2003. Poza tym, w 1998 roku pada pierwsze przejście El Niño (5.13b), a w 2001 roku El Corazon (5.13b).

Alex na headwallu „Salathe” 5.13b (fot. huberbuam.de)

Do Doliny Huber z bratem Thomasem wraca wielokrotnie, nie tylko po przejścia klasyczne, ale także po rekordy czasowe. W roku 2004 przebiegają Zodiaca w 1h 51 min i 34 sek. W 2007 roku pokonują legendarne The Nose w 2h 45 min i 45 sek, pobijając o 3 minuty rekord Yuji Hirayamy i Hansa Florine’a z jesieni 2002 roku.

Kolejny rozdział – „Góry”. Znów cofamy się do lat 90. Rok 1997 to pierwsze wejście zachodnią ścianą na Latok II (7108 m) – drogą Tsering mosong (VII+ A3+) w zespole z Thomasem Huberem, Tonim Gutschem i Conradem Ankerem (jest to zarazem drugie w ogóle wejście na szczyt). Rok 1998 wejście na ośmiotysięcznik Cho Oyu (8201 m) drogą normalną, rok 2002 ekspedycje patagońskie – Fitz Roy, Cerro Torre i Cerro Standhardt.

W 2006 roku Alexander Huber ze Stephanem Siegristem wytyczają nową drogę na Aguja Desmochada (2650 m) w Patagonii, powstaje Golden Eagle (5.11, A1). Dwa lata później Alex i Thomas Huberowie wspólnie z Siegristem dokonują szeregu wejść na szczyty Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie, w tym pierwszego wejścia zachodnią ścianą Holtanna. Powstaje Eiszeit(5.11- A4, 750 m, 24 wyciągi). Więcej o Expedition Antarctica tutaj. Rok później jadą na Nameless Trango Tower w Karakorum uklasycznić Eternal Flame.

Alex na drodze „Eiszeit”, Holatanna, Antarktyda (fot. huberbuam.de)

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn