Złoty Czekan dla Polaków za dwa lata? Wywiad z Januszem Majerem, szefem programu Polskie Himalaje

przez Administrator | Opublikowano 15 października 2014 16:40

Janusz Gołąb w wywiadzie dla „Gór” podał nazwiska trzech potencjalnych uczestników zimowej wyprawy na K2: Bielecki, Gołąb, Małek. Uważam, że jeszcze paru uczestników tegorocznych wypraw unifikacyjnych może spokojnie pojechać na wyprawę zimową na K2 lub Nangę – o planach programu Polskie Himalaje rozmawiamy z Januszem Majerem.

K2 (Źródło: Polski Himalaizm Zimowy)

K2 (Źródło: Polski Himalaizm Zimowy)

Aneta Żukowska: W ramach programu Polskie Himalaje, poza projektem zdobycia zimą K2 i Nanga Parbat, będziecie skupiać się obecnie na wyprawach na trudne technicznie drogi, prowadzone w stylu alpejskim. Celem ma być nominacja dla Polaków do Złotego Czekana, a najlepiej uhonorowanie nim polskiego zespołu.

Janusz Majer (szef programu Polskie Himalaje): Uważam, że mamy wielu doskonałych wspinaczy, o wybitnych osiągnięciach w górach typu alpejskiego. Czas by zmierzyli się z celami w górach wysokich. W grudniu na Krakowskim Festiwalu Górskim w ramach oddzielnego „panelu“ zamierzamy z Januszem Gołębiem przedstawić przykładowe sportowe cele w Himalajach i Karakorum. Wystąpienie to chcemy zaadresować właśnie do polskich, potencjalnych kandydatów do Złotego Czekana. 

Program „Polskie Himalaje” ma obejmować również swego rodzaju pracę organiczną. Jednym z celów jest odbudowanie samodzielnego wspinania kobiecego.

Jeśli chodzi o program dotyczący kobiecego wspinania mamy tu dwie kwestie. Pierwsza to już przygotowane osoby do wspinania, czyli m.in. Agnieszka Bielecka i Ola Dzik. Będą one włączane do wyprawa mieszanych. Druga kwestia dotyczy młodszych dziewcząt, które dopiero zaczynają się wspinać w Tatrach w zespołach kobiecych i chcą to kontynuować. Zostanie dla nich opracowany program, wedle którego będą mogły rozwijać swoje umiejętności. Mogłaby się tym zająć Anna Okopińska, może Ludwik Wilczyński. Program chcemy zainaugurować od zimowego obozu w Tatrach, a następnie będą wyjazdy alpejskie.

Idea jest taka, żeby dziewczyny wspinały się w czysto kobiecych zespołach, co w przyszłości mogłoby zaowocować kobiecą wyprawą w góry wysokie. To jest nasz cel. Jako PZA, czyli Komisja Wspinaczki Wysokogórskiej już przeprowadzamy nabór. Chcemy zacząć nie od zera, lecz od tych dziewcząt, które mają już tatrzańskie przejścia.

Agna Bielecka w drodze do czwórki podczas wyprawy na Lhotse (fot. Artur Hajzer)

Agna Bielecka w drodze do czwórki podczas wyprawy na Lhotse (fot. Artur Hajzer)

Druga część programu dotyczy wspinaczy, którzy chcą się wspinać w górach wysokich?

Tak, i tutaj również przeprowadzamy nabór na podstawie wykazu przejść, wśród których powinny znaleźć się drogi w Tatrach zimą lub przejścia alpejskie. Osoby, które się zakwalifikują zostaną objęte centralnym szkoleniem, w ramach którego odbywać się będą wyjazdy w Tatry, a w przyszłym roku wyjazd w Alpy i Kaukaz. Następnym krokiem będą góry wysokie.

Czym charakteryzuje się wspinanie na Kaukazie, dlaczego właśnie tam będą odbywać się wyjazdy?

Kaukaz to góry o wiele poważniejsze niż Alpy, są bardziej skomplikowane, mamy tam dłuższe podejścia pod ścianę, nie ma zorganizowanego ratownictwa, tak więc góry te wymagają dużej samodzielności, uczą jej. Mój pomysł jest taki, żeby mógł nas w tym wesprzeć Paweł Karczmarczyk z KW Warszawa – bardzo dobrze zna te góry.

I wreszcie wyprawy zimowe…

Jeśli chodzi o obozy unifikacyjne przygotowujące do wypraw zimowych, to w przyszłym roku już nie chcemy ich przeprowadzać na ośmiotysięczniki normalnymi drogami, tylko na trudne drogi w stylu alpejskim w górach wysokich, na sześcio-, siedmiotysięczniki. Jest chętna grupa wspinaczy i będziemy dla nich przygotowywać wyjazdy.

Strony: 1 | 2

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. badrel napisał(a):

    A kiedy Nobel dla polskiego wspinacza?

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn