Pogoda na Shisha Pangmie nie rozpieszcza: zespół rozpoczyna ostatnie odliczanie

przez Administrator | Opublikowano 22 września 2014 12:59

Benedikt Böhm, Sebastian Haag i Andrea Zambaldi ukończyli proces przygotowań pod największe sportowe wyzwanie ich życia. Po stabilizacji warunków pogodowych rozpoczynają finalną siedmiodniową akcję: cel nr 1 – szczyt Shisha Pangma.

Znajomi w odwiedzinach (fot. DYNAFIT)

Znajomi w odwiedzinach (fot. DYNAFIT)

Na zboczach Shisha Pangmy (fot. DYNAFIT)

Na zboczach Shisha Pangmy (fot. DYNAFIT)

Opad się nasila (fot. DYNAFIT)

Opad się nasila (fot. DYNAFIT)

Wyprawa DYNAFIT Double 8 nabiera rozpędu. Po miesiącu przygotowań, zespół ukończył właśnie proces aklimatyzacji, podczas którego trzy razy przebywał powyżej 7000 m w celu sprawdzenia warunków śniegowych oraz nabrania pewności w kwestii użytkowania sprzętu. Chłopaki podjęli nawet pierwszą próbę rozpoczęcia akcji i zdobycia Shisha Pangmy, w ramach której udało im się dotrzeć do Obozu III (7300 m n.p.m.). Niemiłym zaskoczeniem i jednocześnie przeszkodą nie do pokonania okazały się natomiast warunki panujące powyżej 6800 m – góry śniegu i co za tym idzie, wyczerpujące torowanie zniweczyły oryginalne plany zespołu. Przez ostatnie kilka dni warunki na Shisha Pangmie uległy pogorszeniu, pojawiło się również wysokie ryzyko lawinowe. Przebywający w bazie wysuniętej na 5600 m Benedikt, Sebastian i Andrea analizują prognozy i gdy tylko pojawi się szansa na bezpieczne wyjście, rozpoczną finalną siedmiodniową część wyprawy.

Przygotowania (fot. DYNAFIT)

Przygotowania (fot. DYNAFIT)

Sebastian i Benedikt w Bazie pod Shisha Pangmą (fot. DYNAFIT)

Sebastian i Benedikt w Bazie pod Shisha Pangmą (fot. DYNAFIT)

Nieocenioną pomocą okazał się dla zespołu Sherpa Norbu – założyciel agencji wyprawowej Wild Yak, sześciokrotny zdobywca Everestu oraz pierwszy Sherpa, który zjechał na nartach z 8000 m n.p.m.. Benedikt i Sebastian poznali Norbu podczas wyprawy na Manaslu w 2007 roku. Spotkanie to dało początek wieloletniej, serdecznej przyjaźni, która sprawiła, że Norbu postanowił wesprzeć zespół swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno podczas przygotowań, jak i całej akcji.

Przygotowania (fot. DYNAFIT)

Przygotowania (fot. DYNAFIT)

Do obejrzenia jest już ostatni zapis filmowy z przygotowań członków wyprawy:

Najświeższe informacje znajdują się na stronie internetowej projektu, gdzie również pojawiać się będą regularne aktualizacje informujące o postępie zespołu w przypadku rozpoczęcia akcji:

http://expedition-double8.dynafit

***

Double 8 ta to planowany od dawna projekt sportowców DYNAFIT, Benedikta Böhma i Sebastiana Haaga, którzy od 2005 roku realizują kolejne cele w stworzonej przez siebie dyscyplinie speed-ski mountaineeringu. Zaplanowana na okres od 20 sierpnia do 4 października wyprawa zakłada zdobycie i zjazd ze szczytu dwóch gór wchodzących w skład Korony Himalajów – Shisha Pangmy (8013 m n.p.m.) i Cho Oyu (8201 m n.p.m.). Ponadto, Böhm i Haag planują pokonać dystans między obiema bazami – 170 km wiodące głównie żwirowymi szlakami słabej jakości o maks. 15% nachyleniu – wyłącznie w niezmotoryzowany sposób – na rowerach górskich i w butach biegowych. Tu wyzwaniem będzie nie tylko dystans i teren, ale również wysokie różnice temperaturowe o wartości do 40°C, które występują pomiędzy szczytami i równiną Tingri i do których organizm musi przyzwyczaić się w krótkim okresie czasu.

Double 8 expedition_poster

WYPRAWA NAPĘDZANA WYŁĄCZNIE SIŁĄ MIĘŚNI: 240 km i 6500 m przewyższenia w 7 dni

Cała siedmiodniowa akcja będzie miała miejsce prawdopodobnie podczas dwóch ostatnich tygodni wyprawy. Po udanej aklimatyzacji, zespół zamierza działać według następującego planu:

DZIEŃ 1:                 Start z bazy wysuniętej pod Shisha Pangmą ok. godz. 18:00 w celu dokonania

szybkiego wejścia (max. 24 godziny akcji) (8013 m n.p.m.)

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn