Jubileuszowe Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem – relacja z festiwalu

przez Administrator | Opublikowano 10 września 2014 16:06

Za nami jubileuszowe 10. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Uczta dla fanów gór trwała od 3 do 7 września, a w jej ramach uczestników czekał bogaty i bardzo różnorodny program: od kina górskiego, prelekcji z wybitnymi alpinistami i himalaistami, przez wystawy i wernisaże, górskie warsztaty, po zawody wspinaczkowe.

Górskie spotkania

Na festiwalowych scenach prelegenci występowali niemalże od początku Spotkań. W czwartek swoją unikalną kolekcję pocztówek z himalajskich wypraw zaprezentował dziennikarz z Indii – Ashok Tiwary. Wcześniej Bartosz Malinowski opowiedział o wyprawie na lodową drogę Chadar w sercu Himalajów Indyjskich.

Weekendowa część festiwalu tradycyjnie nabrała intensywności. O swojej książce „Prawo gór. Najsłynniejsze sprawy sądowe, które naznaczyły historię alpinizmu” mówił autor – Augusto Golin.

Nie zabrakło także relacji z najnowszych wypraw w ramach Polskiego Himalaizmu ZimowegoJanusz Majer, Agnieszka Bielecka, Janusz Gołąb i Kacper Tekieli szczegółowo opowiedzieli o wyprawach na Broad Peak i K2. Przypomnijmy, że 10 czerwca 2014 roku ruszyły dwie wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego. Wyprawa kierowana przez Marcina Kaczkana zdobyła K2 (8611m) drogą normalną. Udział w tej wyprawie wzięli Artur Małek, Paweł Michalski, Marcin Kaczkan i Janusz Gołąb. 31 lipca na wierzchołku K2 (8611 m) stanęli Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan. Wyprawa pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego zaatakowała Broad Peak Middle (8016m). 24 lipca 2014 roku główny wierzchołek zdobyli: Agnieszka Bielecka, Marek Chmielarski i Piotr Tomala. Atak na Broad Peak Middle zespołu w składzie: Jarosław Gawrysiak, Kacper Tekieli, Grzegorz Bielejec i Krzysztof Stasiak nie powiódł się.

W sobotę mieliśmy przyjemność wysłuchać precyzyjnej relacji Sandy Allana z pierwszego przejścia grani Mazeno na Nanga Parbat. Sandy Allan i Rick Allen dokonali tego przełomowego wyczynu w lipcu 2012 roku. Zachodnia i południowo-zachodnia grań Nanga Parbat, tj. Grań Mazeno jest niezwykle trudna, a jak przyznał Sandy – wygląda jak grzbiet dinozaura. Obejmuje 7 szczytów powyżej 7000 m, aż do drogi Schella z 1976 r., a następnie prowadzi przez górną część grzbietu na szczyt Nanga Parbat. Grań Mazeno była słynnym wyzwaniem, uważanym za jedną z najdłuższych niepokonanych grani wszystkich ośmiotysięczników. Niesłychanie trudne 13 km przejście od Przełęczy Mazeno na 5377 m jest bardzo wymagające i bez możliwości wycofania się. Wyprawa Sandy Allana nie obyła się bez przygód – wspinaczom szybko skończyło się jedzenie, przez brak zapalniczki w pewnym momencie stracili także możliwość nawadniania organizmów. Wyczerpany partner Sandy’ego zaczął w pewnym momencie mieć halucynacje – stąd końcowy etap wyprawy był już wybitnie ekstremalnym doświadczeniem.

Sandy Allan jest Szkotem – i jak stwierdził – mimo, podobieństw szkockich i polskich gór pod względem pogody, Polaków uważa za dużo twardszych wspinaczy od Szkotów.

Sandy Allan podczas prelekcji - 10. Spotkania z Filmem Górskim (fot. Magazyn Outdoor)

Sandy Allan podczas prelekcji – 10. Spotkania z Filmem Górskim (fot. Magazyn Outdoor)

Natomiast zapytana o zimowe wejście na Nanga Parbat przyznał, że na pewno jest to do zrobienia, choć może niekoniecznie drogą Schella, która nawet latem jest bardzo niebezpieczna. Tu włączył się Janusz Majer, który zauważył, że na sali siedzi Hans Schell, który jako pierwszy linię tę przeszedł w całości, ustanawiając przy tym jej nazwę.

Na szczycie...

Na szczycie…

Prowadzący – Bartek Dobroch – zwrócił natomiast uwagę na wiek Sandy’ego i Ricka, na co słusznie odpowiedział Sandy: Jesteś w takiej formie, w jakiej chcesz być. Ludzie po 50. również mogą się świetnie wspinać.

W sobotni wieczór odbyło się także spotkanie z wybitnymi himalaistami pod hasłem: 75-lecie polskiego himalaizmu. Wzięli w nim udział: Anna Czerwińska, Anna Okopińska, Krystyna Palmowska, Janusz Kurczab, Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Wojciech Barański oraz Ryszard Gajewski. Niezawodnym prowadzącym był Piotr Pustelnik. O przeszłość i przyszłości polskiego himalaizmu piszemy TUTAJ.

Panel pod hasłem "75-lecie polskiego himalaizmu" (fot. Outdoor Magazyn)

Panel pod hasłem „75-lecie polskiego himalaizmu” (fot. Outdoor Magazyn)

Kobiecy himalaizm

Piątkowy wieczór zaanektowały kobiety – najpierw wystąpiła nasza najlepsza himalaistka Kinga Baranowska z opowieścią o Manaslu, a następnie główna gwiazda festiwalu – Edurne Pasaban, czyli pierwsza kobieta, która zdobyła 14 ośmiotysięczników.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn