Co się działo w Lądku Zdroju?

przez Piotr Turkot | Opublikowano 24 września 2014 13:02

To był już XIX Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady i w krótkiej relacji trudno wymienić wszystko, co miało miejsce podczas tych czterech niezapomnianych dni. Ale w skrócie można by tak: ponad 40 gości, 35 filmów, trzy konkursy, dwie edycje zawodów, jedna wielka impreza integracyjna oraz około tysięczna publiczność.

PDS_20140918_0096

Anna Milewska i Kurt Diembeger

Oficjalnie Przegląd rozpoczął się w czwartek wieczorem i tradycyjnie otworzyła go żona śp. Andrzeja Zawady, Anna Milewska. Nie zabrakło również Burmistrza Lądka Zdroju Kazimierza Szkudlarka, pomysłodawcy i dobrego ducha imprezy Zbyszka Piotrowicza oraz organizatora PFG Maćka Sokołowskiego. Tuż po ceremonii odbyła się pierwsza prelekcja o nartach na Alasce, a jeszcze nieoficjalnie pojawili się też pierwsi goście: Kurt Diemberger z żoną, Karim Hayat, Ryszard Pawłowski i Wojtek Grzesiok.

W ciągu dnia odbyły się pierwsze pokazy filmów oraz europejska premiera (!) „Valley Uprising” o historii wspinania w dolinie Yosemite. Pokaz zakończył się serią braw i jak później miało się okazać, czwartkowa publiczność uprzedziła werdykt jury filmowego.

Zapowiedź zimowej wyprawy na K2

W piątek został pokazany film „Verso Dove” ze słowem wstępnym Kurta Diembergera, pierwszego zdobywcy Broad Peak w 1957r. i Dhaulagiri w 1960r. oraz spotkanie uczestników wyprawy na Kanczendzongę: Denisa Urubko i Adama Bieleckiego. Alex Txikon, trzeci uczestnik, niestety utknął na lotnisku i z publicznością zobaczył się dopiero w sobotę. Ale nie obyło się bez małej sensacji – Denis zapowiedział, że pojedzie z Adamem zimą na K2 i będą chcieli wejść dotąd niezdobytą, wschodnią ścianą!

Denis Urubko i Adam Bielecki

Denis Urubko i Adam Bielecki

Tego wieczora równie dużą publiczność zebrała rozmowa z Andrzejem Paczkowskim, wieloletnim prezesem PZA i Przewodniczącym Rady IPN, zakończona wręczeniem mu Nagrody za Popularyzację Kultury Górskiej oraz podziękowaniami od obecnego Zarządu PZA. Długi wieczór zamknął panel jaskiniowy, w którym wystąpili min. Krzysztof Starnawski, Andrzej Ciszewski i Kasia Biernacka.

Impreza do świtu i wielki Kurtyka

Sobota w Lądku należała natomiast do sportowców – w skałach Boguś Kowalski uczył technik autoratownictwa, odbywały się towarzyskie zawody Lądek Big Wall, a biegacze wzięli udział w Biegu Himalaistów Lądek Trail, w którym ścigali się m.in. Adam Bielecki, Jurek Natkański, Maciek Stańczak czy Kacper Tekieli. Spór o zwycięstwo i czekan Marcina Kaczkana, który był nagrodą główną, rozsądził ultra biegacz Salomon Suunto Team Piotr Hercog, , który wygrał klasyfikację, a czekan przekazał na licytację WOŚP w Schronisku Samotnia.

Wojtek Kurtyka

Wojtek Kurtyka

Po południu o wyprawie na Lhotse w 1974r opowiedział Bogdan Jankowski, a niemal cały wielki namiot wypełniła publiczność na spotkaniu prowadzonym przez Janusza Majera z członkami programu Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera. Na scenie o ostatnich wyprawach na K2 i Broad Peak Middle opowiadali min. zdobywcy szczytów Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan czy Agna Bielecka.

Rafał Sławiński

Rafał Sławiński

Duże oczekiwania wzbudziła prelekcja Rafała Sławińskiego, który już wprawdzie w Polsce był, ale wizyta w Lądku była pierwszą po Jego wielkim sukcesie, czyli zdobyciu dziewiczego K6 West i otrzymaniu za ten wyczyn nagrody Złotego Czekana. Ważne spotkania tego dnia przypieczętowała rozmowa Zbyszka Piotrowicza z Wojtkiem Kurtyką, który na festiwalach bywa rzadko lub nigdy i z zasady odmawia udzielania wywiadów. Przy pełnej publiczności obchodzący oficjalne urodziny Kurtyka odebrał kwiaty i od razu zaznaczył, że tak naprawdę urodził się w lipcu, ale rodzice dużo później zgłosili ten fakt do urzędu i w oficjalnych dokumentach widnieje data wrześniowa. I jak sam powiedział, w ten sposób od małego przyzwyczajał się do życia w „nielegalności”.

Jury oraz laureaci konkursu Książka Roku

Jury oraz laureaci konkursu Górska Książka Roku

Tuż po Kurtyce na scenie pojawiło się jury konkursu na Górską Książkę Roku i wręczyło dwa najważniejsze wyróżnienia – nagrodę publiczności i czytelników Magazynu „N.P.M.” otrzymał „Chiński Maharadża”, a tytuł Książki Roku przyznano Małgorzacie i Janowi Kiełkowskim za „Wielką Encyklopedię Gór i Alpinizmu”.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn