Denis Urubko na Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdrój

przez Administrator | Opublikowano 26 sierpnia 2014 9:50

Rosjanin, służył w szeregach Centralnego Klubu Armii Kazachstanu, gdzie ukończył służbę po 18 latach w stopniu porucznika, to jedna z największych gwiazd światowego himalaizmu, jeśli nie największa. 21 razy dokonał wejścia na ośmiotysięczniki, w tym jako pierwszy zimą na Makalu czy Gaszebrum II. W tym również wytyczył nowe drogi na ośmiotysięcznikach, dokonując wejścia w stylu alpejskim. Pomimo tego, że w dzieciństwie miał astmę. Zdobywca Korony Himalajów – 14 ośmiotysięczników bez użycia tlenu. Ale też wybitna osobowość, społecznik i trener.

Lista osiągnięć Denisa Urubko obejmuje także m.in. wejścia na wszystkie pięć 7-tysięczników byłego Związku Radzieckiego, uzyskując tytuł „Śnieżnej Pantery”. Dokonał tego w 1999 roku w zaledwie 42 dni (do dziś niepobity rekord). Samą Koronę Himalajów zdobył w rekordowym czasie 9 lat.

Denis Urubko

Denis Urubko

Sportowy dorobek Denisa Urubko tworzą także imprezy biegowe. W grudniu 1999 roku uzyskał rekordowy czas w prestiżowych dorocznych zawodach na górze Amangielda (4000m n.p.m.), a 14 września 2006 roku ustanowił rekord w biegu na najwyższy szczyt Europy – Elbrus. Odcinek od Azau (2400m n.p.m.) do zachodniego szczytu góry (5642m n.p.m.) pokonał w czasie 3:55:58, poruszając cały świat alpinistyczny. Dopiero po 4 latach 22-letni Polak Andrzej Bargiel pobiegł tu szybciej.

Polskich wątków w życiorysie Denisa Urubko nie brakuje. W maju 2001 roku przerwał atak na szczyt góry Lhotse (8100m n.p.m.) i sprowadził do obozu osłabioną znaną polską alpinistkę Annę Czerwińską i jej pomocnika, dowodząc swojej klasy. Po dniu odpoczynku wszedł na szczyt. Podobnie postąpił w lutym 2003 roku, sprowadzając z K2 (z wysokości 7750m n.p.m) swojego partnera Marcina Kaczkana. Zdrowie, ale i życie Denisowi Urubko zawdzięcza co najmniej 5 innych alpinistów.

Denis Urubko

Denis Urubko

Prywatnie społecznik, wzięty dziennikarz i pisarz – trenował młodych alpinistów w Ałmaty, Kazachstan, zasiadał w zarządach kilku organizacji i był jurorem konkursów alpinistycznych, publikuje w rosyjskiej i światowej prasie, wydał 12 książek,, zrobił 3 krótkie filmy o alpinizmie.

Denis Urubko to fenomen w świecie alpinizmu i gór. Mistrz sportu. Niedościgniony wzór, człowiek twardy jak skała, a przy tym wykazujący się empatią. Czujemy się zaszczyceni, że będziemy mogli gościć go w Krynicy – mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca PZU Festiwalu Biegowego, biegacz i himalaista. Zaprasza na spotkanie z rosyjską legendą.

Z Denisem Urubko będzie można się spotkać w piątek 5 września o godz. 20:00 w Pijalni Głównej. Wstęp bezpłatny!

PZU Festiwal Biegowy:

PZU Festiwal Biegowy jest jedynym tak wszechstronnym i różnorodnym wydarzeniem biegowym w Polsce. W ciągu trzech dni sportowych zmagań zawodnicy mają do wyboru kilkanaście biegów o łącznej długości ponad 250 km – od mini maratonu dla dzieci, Biegu Kobiet na 600m i Biegu na 1 km, poprzez Życiową Dziesiątkę i Koral Maraton, aż do Biegu 7 Dolin czyli ultramaratonu na 100 km, wiodącego szlakami Beskidu Sadeckiego. Biegacze rywalizują w Beskidzie Sądeckim na ponad 20 dystansach. Pula nagród w 2014 roku wynosi 450 000 złotych, w tym samochód osobowy Ford Ka.

W premierowej edycji Festiwalu w 2010 roku w Krynicy-Zdrój pobiegło niespełna 1000 biegaczy. Rok później było ich już blisko 3000, a po kolejnych 12 miesiącach już 4500. W ubiegłym roku do miasta Nikifora przyjechało blisko 6000 osób z całego kraju w tym gwiazdy – Justyna Kowalczyk, Joanna Jabłczyńska, Edyta Herbuś, Dawid Woliński, Rafał Wilk. Tak szybkiego rozwoju nie notuje żadna inna impreza biegowa w Polsce! Dynamika zapisów wskazuje, że tegoroczna impreza po raz kolejny pobije rekord frekwencji.

PZU Festiwal Biegowy odbędzie się w dniach 5-7 września 2014 r. W programie imprezy zaszło sporo zmian. Dodatkowe emocje i wspomnienia zapewnią nowe konkurencje Festiwalu – Półmaraton, Bieg na 15 km, Bieg Nocny na 5 km, Bieg Górski na Jaworzynę oraz Minimaraton. Poszerzony został też harmonogram cyklu Iron Run – biegowej etapówce, wyłaniającej najbardziej wszechstronnego biegacza w naszym kraju.

Wśród nowości festiwalowego Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze znajdą się też warsztaty dla początkujących i zaawansowanych biegaczy. Podczas Festiwali będzie można też wykonać badanie wydolności organizmu i dowiedzieć się jak trenować, by osiągać satysfakcjonujące wyniki w bieganiu. Wiele uwagi poświęcone zostanie osobom cierpiącym na cukrzycę czy wracającym do zdrowia po zawale.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn