Pucharu Polski w Dogtrekkingu – jak się przygotować?

przez Administrator | Opublikowano 03 lipca 2014 11:05

Od pięciu kilku lat w Polsce organizowane są zawody dogtrekkingowe, w których udział co roku bierze ponad tysiąc uczestników z całej Polski. Imprezy sportowe organizowane są na trasach przebiegających przez malownicze i urozmaicone tereny. W tym roku zawodnicy Pucharu Polski w Dogtrekkingu, którego sponsorem jest marka Merrell, będą mogli przemierzać wspaniałe trasy leśne oraz napotkają na drodze liczne naturalne wzniesienia.

Organizatorzy przygotowali trzy propozycje dystansów, różniące się długością i poziomem trudności. Początkujący zawodnicy mogą wybrać krótszy dystans o długości ok. 25 km kilometrów lub trasę mini liczącą zaledwie ok. 15 kilometrów. Takie trasy bez problemu przejdą wszyscy uczestnicy z psami bez specjalnych przygotowań w czasie od 2:30 do 6 godzin. Natomiast dłuższy szlak ok. 50 kilometrowy przeznaczony jest dla osób z dużym doświadczeniem oraz maratończyków. Tego typu trasa wymaga też lepszej orientacji w terenie i zdolności nawigacyjnych. Zawodnicy przeciętnie pokonują ją w czasie od 4 do 8 godzin.

dogtrekking-infografika-SM1

dogtrekking-infografika-SM2

Przygotowanie kondycyjne

Zanim jednak zdecydujecie się wystartować w pierwszych zawodach, powinniście pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu. W przypadku tej dyscypliny sportu zdecydowanie najważniejsza jest odpowiednia współpraca pomiędzy opiekunem a pupilem. Podczas zawodów dogtrekkingowych pies jest równorzędnym towarzyszem osoby, z którą wystartował. Dlatego właśnie to również od jego kondycji zależy ukończenie zawodów z dobrym czasem. Każdy z uczestników może wybrać jeden z trzech dystansów sportowych zmagań dostosowany do własnych możliwości. Krótsze trasy są dwie i są przeznaczona dla początkujących. Pierwsza z nich liczy liczą ok. 25 km, druga zaś ok. 15 km. Natomiast najdłuższa trasa ma ok. 50 km.

Praktycznie każdy z uczestników jest w stanie przejść z psem pierwsze dwie, znacznie krótsze trasy bez specjalnych i wyczerpujących przygotowań. Jednak w przypadku trzeciego dystansu, udział w zawodach dogtrekkingowych wymaga wcześniejszych treningów.

Przygotowania można zacząć od wydłużenia spacerów z psem przynajmniej o 2 godziny. Dzięki temu szybko i prawie niezauważalnie można poprawić kondycję swoją i naszego psa. Dodatkowo raz w miesiącu można zaplanować dłuższą wyprawę np. w góry, gdzie będzie można przejść dużo dłuższą trasę. Ważne by podczas treningów zachęcać psa do przemieszczania się cały czas do przodu. Pozwoli to przyzwyczaić go do utrzymywania stałego tempa i łatwiejszego pokonywania wzniesień na drodze. Natomiast codzienne bieganie z psem wpłynie korzystnie na kondycję przede wszystkim ludzi.

Sprzętowe przygotowanie

Każda osoba biorąca udział w zawodach powinna przygotować sobie listę najważniejszych rzeczy, które należy zabrać. Nawet krótsza trasa marszu może stanowić wyzwanie, jeśli nie przygotujemy wcześniej odpowiedniej ilości wody. Pamiętajmy, że należy ją zabrać dla siebie i swojego psiego towarzysza. Na szlaku znajduje się co prawda bufet oraz w niektórych przypadkach schronisko górskie, ale własna woda jest obowiązkowym produktem spożywczym.

Dla psa należy przygotować wcześniej co najmniej 1 litr wody. Nie wolno polegać tylko na naturalnych źródełkach i rzeczkach, bo na trasie może ich po prostu nie być. Odpowiednią wartość odżywczą zapewnią nam batoniki lub żele energetyczne. Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą wybrany rodzaj jedzenia, które będzie mógł bez problemu zjeść na trasie marszu. Psi towarzysz powinien natomiast móc w czasie drogi posilić się suszonym mięsem lub suchą karmą. Jeśli wszystko zjecie podczas marszu, nie martwicie się, ponieważ na mecie na wszystkich zawodników czeka dodatkowo posiłek regeneracyjny.

Na zawody dogtrekkingowe trzeba koniecznie zabrać odpowiedni sprzęt. Najważniejsze, by móc spakować i zabrać ze sobą możliwe lekkie rzeczy. Dlatego warto poszukać najlepszego plecaka, który będzie solidny, lekki oraz pakowny. Na nocną oraz górskie edycje zawodów koniecznie trzeba zabrać latarkę czołową. Niektórzy zawodnicy zabierają ze sobą kije trekkingowe, ale nie są one obowiązkowym wyposażeniem. Bardzo ważny, szczególnie na dłuższej trasie jest telefon z nawigacją lubkompas pozwalające lepiej zorientować się w terenie. Dla psa trzeba przygotować szelki i linę z amortyzacją. Podczas zawodów dopuszcza się również zwykłą smycz i obrożę.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn