Wyprawy PHZ na K2 i Broad Peak Middle: w drodze do bazy

przez Administrator | Opublikowano 17 czerwca 2014 17:48

10 czerwca wyruszyły dwie wyprawy unifikacyjne w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hazjera. Celem wypraw są szczyty K2 (8611 m n.p.m.) oraz Broad Peak Middle (8016 m n.p.m.). Obecnie himalaiści są w drodze do bazy.

Z dziennika pokładowego…

11 czerwca członkowie wypraw wylądowali na nowym lotnisku w Doha. Jak relacjonowali:

Rewelacja. Jest kilkukrotnie większe od starego, po prostu wypasione. W końcu są rękawy, więc unikamy pierwszego kontaktu z tropikiem… na płycie lotniska. Po 2 h przesiadka w nowiutkiego Airbusa i 3,5 h lotu do Islamabadu. W Islamabadzie jak w Quatar Airlines, czyli jak zwykle. Gorąco sennie na lotnisku i tłumnie przed nim. Przylotów niewiele a chętnych aby zarobić na przelatujących masa. Ciepło, ale nie przesadnie … jest w końcu 2 w nocy. Odbiera nas agent i do hotelu busami, których załadowanie przysporzyło nie lada problem. Nasz agent nie do końca zdawał sobie sprawę co oznacza 1 tona sprzętu zapakowana w 15-25 kg worki… dziwne przecież zajmuje się tym na co dzień.

Bagaże wypraw (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Bagaże wypraw (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

W hotelu doba rozpoczyna się o 6 rano i zmiana pracowników recepcji także. Zarobieni recepcjoniści z nocnej zmiany nie zamierzają wykonać żadnego ruchu aby wydać nam klucze na swojej zmianie, więc techniką five minutes Sir dociągają nas do godziny 6. Potem noszenie gratów i dalej normalnie śniadanie i spać. Po południu ruszamy na zakupy.

Pakistańskie ciężarówki (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Pakistańskie ciężarówki (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Po zakupach, spotkania z agentem, formalnościach oraz spotkaniu w Alpine Club Pakistan himalaiści wyruszyli do Skardu. Po 32 godzinach dotarli na miejsce, samą drogę podsumowali kierownicy obu wypraw: Droga przebiegła spokojnie. Kierowcy trochę przysypiali za kierownicą, ale dzięki wzmożonej czujności uczestników udawało się w porę opanować sytuację. Dziś robimy przepak bagaży i jutro z samego rana ruszamy do Askole. Pogoda i nastroje dobre:) 

16 czerwca dotarli do Askole, teraz zaś zmierzają już pieszo do bazy. Jak dzisiaj sms-em napisał Artur Małek: Jutro idziemy do Urdukas. Pogoda się psuje. Humory dopisują. I kurzy się jak na Kili. W bazie powinni być za cztery dni.

K2

Kierownikiem wyprawy na K2 jest Marcin Kaczkan. W zespole znajdą się także: Janusz Gołąb, Artur Małek i Paweł Michalski. Do wyprawy dołączył Piotr Snopczyński, który wszystkie koszty pokrywa dzięki wsparciu sponsorów i z prywatnych pieniędzy.

K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Schemat drogi na K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Uczestnicy wyprawy będą wchodzić na K2 drogą pierwszych zdobywców, która jest także celem wyprawy zimowej. Wyprawa będzie się wspinać drogą pierwszych zdobywców Żebrem Abruzzi.

Baza jest położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5300 m. Stąd droga prowadzi dalej lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo – wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie jest miejsce obozu I na wys. ok 6100 m. Dalej droga pnie się w górę poprzez trudny technicznie komin House’a do obozu II 6700 i poprzez Czarną Piramidę do obozu III 7300 m.

Obóz IV rozbija się na tzw. Ramieniu skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Na tym odcinku trudności techniczne rosną w Szyjce Butelki – stromym kuluarze ograniczonym od prawej ogromnym serakiem, będącym źródłem niebezpieczeństw obiektywnych (obrywy).

Droga Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki – szczególnie trudna podczas zejścia.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. […] na K2 i Broad Peak Middle znajduje się w naszym artykule, wszyscy członkowie wyprawy opisani są TUTAJ, najświeższe wieści z wypraw można znaleźć w zakładce „PHZ” w menu Outdoor Magazynu […]

  2. […] K2 i Broad Peak Middle znajduje się w naszym artykule, wszyscy członkowie wyprawy opisani są TUTAJ, najświeższe wieści z wypraw można znaleźć w zakładce „PHZ” w menu Outdoor […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn