Dlaczego PrimaLoft grzeje? Sztuczne ociepliny od strony włókna…

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 06 maja 2014 16:07

Sztuczne ociepliny sprawdzają się tam, gdzie puch zawodzi, czyli przede wszystkim w wilgotnych warunkach. Żeby dobrze wykorzystać właściwości sztucznego wypełnienia odzieży, warto dowiedzieć się na czym polega  jego działanie. 

Pomimo, że coraz więcej producentów materiałów tworzy swoje własne ociepliny, wciąż niekwestionowanym liderem jest tu PrimaLoft® – w końcu nie przez przypadek na odzież ze sztuczną ociepliną mówi się potocznie „primaloft”, mając na myśli nie tyle markę wypełnienia, ile rodzaj odzieży.

Günter Burgsteiner - sportowiec wspierany przez PrimaLoft (fot. PrimaLoft)

Günter Burgsteiner – sportowiec wspierany przez PrimaLoft (fot. PrimaLoft)

Jak zapewnić komfort termiczny tam gdzie naturalny puch zawiedzie?

Wystarczy stworzyć puch nietracący loftu w przypadku jego zamoczenia. Loft, a więc zdolność do rozprężania się (w potocznym rozumieniu: do utrzymywania puszystości), potrzebny nam jest po to, aby uwięzić jak najwięcej powietrza. To właśnie pozostające w bezruchu powietrze izoluje nas od zimna, nie zaś sama struktura zatrzymująca powietrze.

Jak tworzy się ocieplinę? Może to niektórych zdziwi, ale sam proces produkcyjny technicznie bardzo podobny jest do produkcji… waty. Włókna tworzące gotowy produkt cięte są na odcinki o określonej długości, a następnie w zgrzeblarce zaczynają tworzyć coraz grubszą, splątaną i puszystą strukturę. Regulując parametry procesu otrzymujemy ocieplinę o określonej gramaturze i danej puszystości (lofcie).

Izolacyjność cieplna m2K/W

Izolacyjność cieplna m2K/W

W zależności od budowy zastosowanych włókien oraz od uzyskanego loftu, otrzymujemy strukturę o większej lub mniejszej izolacyjności cieplnej.

Odrobina historii

Pierwszą powszechnie stosowaną ociepliną była opracowana z końcem lat 70. przez firmę Kosa Industries ocieplina Polarguard. Jednakże warto zaznaczyć, że już w roku 1955 opatentowano dość prymitywna metodę tworzenia syntetycznego puchu.

W 1988 roku w wyniku współpracy z Departamentem Obrony USA firma Albany International Corporation opatentowała włókninę PrimaLoft®. Nowy produkt swoimi parametrami termicznymi dorównywał puchowi, ustępując mu jedynie pod względem możliwości kompresji.

Ciągły rozwój technologii produkcji mikrowłókien, udoskonalanie procesów produkcji ociepliny oraz wprowadzenie nanotechnologii doprowadziło nas do stosowanych dzisiaj alternatyw puchu.

Od rurek do sprężynek

Wszystkie używane obecnie w branży outdoorowej ociepliny syntetyczne zbudowane są z mikrowłókien poliestrowych. Zaletą tego surowca jest łatwa dostępność oraz niezliczone możliwości jego formowania.

Strony: 1 | 2 | 3

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] (Prawie) wszystko o puchowych kurtkach oraz czym różni się puch naturalny od syntetycznego i co to jest puch syntetyczny? […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn