Zespół Derezińska-Osiecka, Ciskowski i Kaczkowski zjeżdżają Lewym Zachodem Abgarowicza

przez Administrator | Opublikowano 14 kwietnia 2014 8:35

W ubiegłą sobotę, 5 kwietnia br. Magdalena Derezińska-Osiecka (DYNAFIT Tatra Running Team), Jakub Ciskowski (KW Orka Sopot) i  Filip Kaczkowski (KW Orka Sopot) dokonali zjazdu Lewym Zachodem Abgarowicza, czyli zachodem na północnych zboczach Cubryny nad Morskim Okiem.

Linia zjazdu (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Przybliżona linia zjazdu (fot. Marcin Józefowicz / multi-pro.pl)

Zjazd startuje z zachodniej grani (ok. 2260 m n.p.m.) i przebiegając przez żleb w jej dolnej części trawersuje eksponowane stoki o bardzo dużym nachyleniu – średnie nachylenie 36 stopni (wg przewodnika J.Wala, K. Życzkowski), kończąc się na Zadniej Galerii Cubryńskiej (ok. 2070 m n.p.m.). Wyceniony na trudność 6, zjazd po raz pierwszy pokonany został w 2000 roku przez duet zakopiańczyków – Edwarda Lichotę i Tomasza Gąsienicę-Mikołajczyka.

Zespół w drodze na szczyt (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Zespół w drodze na szczyt (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Zespół przed zjazdem (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Zespół przed zjazdem (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Jak mówi Magdalena Derezińska-Osiecka, członkini zespołu DYNAFIT Tatra Running Team zespół nie mógł prosić o lepsze warunki:

Główna trudność zjazdu polega na tym, że przebiega on w bardzo mocno eksponowanym terenie. Warunki były jednak bardzo dobre – zachód w całości wyśnieżony, śnieg miękki, ale nie mokry. Jedyną trudność stanowiła ok. 3-centymetrowa wierzchnia warstwa śniegu, która obsuwała się przy każdym skręcie i ciągnęła dolną nartę w bok lub dół, co dość mocno działało na psychę i destabilizowało. Zastanawialiśmy się, czy zjeżdżać z czekanami w ręce, ale po namyśle zadecydowaliśmy, że pojedziemy bez nich.

Magdalena Derezińska-Osiecka przed zjazdem (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Magdalena Derezińska-Osiecka przed zjazdem (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Przed zjazdem (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Podczas zjazdu – końcowy odcinek Mnichowego Żlebu (fot. arch. M. Derezińska-Osiecka)

Magdalena Derezińska-Osiecka to doświadczona ski-alpinistka z licznymi sukcesami na koncie takimi jak Wicemistrzostwo Świata, Mistrzostwo Europy Środkowej czy wielokrotne Mistrzostwo Polski. Jej żywioł to połączenie gór i dyscyplin wytrzymałościowych. W swojej karierze była również Młodzieżową Mistrzynią Polski w Biegach górskich oraz zdobywała szczyty w różnych zakątkach świata, w tym Pik Lenina (7134 m), Pico Orizaba (5700 m) i Mt. Aragac (4095 m). To ona, zajmując 7. m-ce ustanowiła jak do tej pory najlepszy wynik wśród Polaków w najtrudniejszych zawodach skialpinistycznych na świecie – Pierra Menta w Alpach. Obecnie pracuje jako przewodnik tatrzański oraz organizuje obozy biegowe w górach.

Monika Młodecka

Salewa PR

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn