Wyprawa Kangchenjunga North Face Expedition 2014 – jest już obóz pierwszy

przez Administrator | Opublikowano 22 kwietnia 2014 15:55

8 kwietnia wyruszyła międzynarodowa wyprawa Kangchenjunga North Face Expedition 2014, w której biorą udział: Adam Bielecki (Polska), Denis Urubko (Rosja), Artiom Braun(Rosja), Dmitrij Siniev (Rosja), Alex Txikon (Hiszpania) oraz Bojan Petrov (Bułgaria). Celem Adama, Denisa, Alexa i Artioma jest wytyczenie nowej drogi w stylu alpejskim na północnej ścianie Kanczendzongi – trzeciej górze świata.

Z informacji od Denisa Urubko wiemy, że on oraz Dmitrij Siniev są już w obozie I na wysokości 5700 m n.p.m. Jutro mają do nich dojść pozostali członkowie wyprawy.

Adam Bielecki relacjonuje natomiast na swoim profilu na Facebooku:

Wczoraj w bazie pod północną Kanczendzongą odbyła się puja w intencji pomyślności wyprawy, a dzisiaj rozpoczęliśmy akcję górską. Z misją założenia C1 wyruszyli Denis z Dimą – po południu dotarli do wysokości 5700m gdzie założyli obóz pierwszy. Jutro do góry wychodzą Alex, Artem i ja. Naszym celem będzie założenie C2. 

Dzisiaj odeszli trekkersi i w BC zrobiło się pustawo. Jest piękna pogoda tylko mocno wieje.

Uczestnicy wyprawy Kangchenjunga North Face Expedition 2014 (fot. arch. Denis Urubko)

Uczestnicy wyprawy Kangchenjunga North Face Expedition 2014, od lewej: Adam Bielecki, Alex Txikon, Artiom Braun, Bojan Petrov, Denis Urubko, na dole Dmitrij Siniev (fot. arch. Denis Urubko)

Kanczendzonga to trzeci co do wysokości szczyt Ziemi – ma 8586 m n.p.m. Szczyt położony jest na wschodnim skraju Himalajów Centralnych, na granicy Nepalu i Sikkimu należącego do Indii. Jego nazwa po tybetańsku oznacza „Pięć Wielkich Skarbnic Śniegu”.

Kanczendzonga - projekt nowej drogi (fot. PolakPotrafi.pl)

Kanczendzonga – projekt nowej drogi (fot. PolakPotrafi.pl)

Aklimatyzacja odbędzie się w klasycznym stylu wyprawowym na drodze wytyczonej w 1979 roku przez zespół Doug Scott, Peter Boardman i Joe Tasker. A zatem obecnie cała szóstka idzie na Kanczendzongę drogą klasyczną, stylem tradycyjnym, oblężniczym (czerwona linia na zdjęciu z projektem nowej drogi): Adam, Denis, Alex i Artiom – żeby się aklimatyzować, Dmitrij i Bojan – żeby wejść na szczyt.

Następnie po regeneracji Adam, Denis, Alex i Artiom podejmą próbę poprowadzenia nowej drogi w czystym stylu alpejskim w prawej części północnej ściany. Zejście odbędzie się drogą brytyjską.

Na stronie alextxikon.racetracker.es można śledzić aktualne położenie wyprawy.

kanczendzonga3

 Aneta Żukowska 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn